Trwa ładowanie...
d4jjfkd
krs

Nadzwyczajne spotkanie ws. KRS. Europejska Sieć Rad Sądownictwa może zawiesić polską radę

Europejska Sieć Rad Sądownictwa prawdopodobnie zawiesi członkostwo KRS ze względu na jej upolitycznienie. Zarząd ENCJ poinformował już o zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, na której podejmie decyzję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
KRS zakładała ENCJ w 2004 roku
KRS zakładała ENCJ w 2004 roku (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d4jjfkd

Rada zaproponowała członkom ENCJ zawieszenie członkostwa w KRS. Polska rada nie spełnia już bowiem wymagań ENCJ dotyczących niezależności. Walne zgromadzenie ma się odbyć 17 września w Bukareszcie. Komunikat w sprawie KRS pojawił się już na stronie ENCJ.

"Rada uważa, że KRS przestał spełniać wymogi dotyczące członkostwa w ENCJ" - czytamy w dokumencie.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa zrzesza 24 rady sądownicze z 20 krajów Unii Europejskiej. Polska Krajowa Rada Sądownictwa była jedną z tych, które ENCJ w 2004 roku zakładały. Gdyby okazało się, że ENCJ usunie KRS ze swojego grona, byłby to pierwszy taki przypadek w historii.

Przedstawiciele ENCJ byli w Warszawie 21 czerwca tego roku. Rozmawaili także z przedstawicielami Sądu Najwyższego i Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Potem Krajowa Rada Sądownictwa wysłała odpowiedzi na zadane pytania. Rada uznała, że KRS przestała spełniać wymogi dotyczące członkostwa w ENCJ.

d4jjfkd

Komisja Europejska uderza w Polskę ws. Sądu Najwyższego

Europejska Sieć Rad Sądownictwa to organ doradczy Komisji Europejskiej. Ta z kolei podjęła niedawno kolejny krok ws. ochrony niezależności Sądu Najwyższego w Polsce. Odpowiedź władz Polski nie usatysfakcjonowała KE, która uważa, że nasz kraj narusza unijne przepisy.

Analiza przeprowadzona przez Komisję Europejską nie rozwiązała wątpliwości, które dotyczą ustawy o SN. Komisja twierdzi, że przepisy są niezgodne z prawem UE, ponieważ naruszają zasadę niezależności sądownictwa i nieusuwalności sędziów. Tym samym KE przystąpiła do kolejnego etapu w sprawie uchybień.

d4jjfkd

Rząd ma czas do połowy września na zastosowanie się do opinii i dostosowanie do zaleceń. W przeciwnym wypadku sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Rytel, rok po tragicznej nawałnicy

d4jjfkd

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d4jjfkd

d4jjfkd
Więcej tematów