Nadzwyczajne spotkanie ws. KRS. Europejska Sieć Rad Sądownictwa może zawiesić polską radę

Europejska Sieć Rad Sądownictwa prawdopodobnie zawiesi członkostwo KRS ze względu na jej upolitycznienie. Zarząd ENCJ poinformował już o zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, na której podejmie decyzję.

Nadzwyczajne spotkanie ws. KRS. Europejska Sieć Rad Sądownictwa może zawiesić polską radę
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

Rada zaproponowała członkom ENCJ zawieszenie członkostwa w KRS. Polska rada nie spełnia już bowiem wymagań ENCJ dotyczących niezależności. Walne zgromadzenie ma się odbyć 17 września w Bukareszcie. Komunikat w sprawie KRS pojawił się już na stronie ENCJ.

"Rada uważa, że KRS przestał spełniać wymogi dotyczące członkostwa w ENCJ" - czytamy w dokumencie.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa zrzesza 24 rady sądownicze z 20 krajów Unii Europejskiej. Polska Krajowa Rada Sądownictwa była jedną z tych, które ENCJ w 2004 roku zakładały. Gdyby okazało się, że ENCJ usunie KRS ze swojego grona, byłby to pierwszy taki przypadek w historii.

Przedstawiciele ENCJ byli w Warszawie 21 czerwca tego roku. Rozmawaili także z przedstawicielami Sądu Najwyższego i Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Potem Krajowa Rada Sądownictwa wysłała odpowiedzi na zadane pytania. Rada uznała, że KRS przestała spełniać wymogi dotyczące członkostwa w ENCJ.

Komisja Europejska uderza w Polskę ws. Sądu Najwyższego

Europejska Sieć Rad Sądownictwa to organ doradczy Komisji Europejskiej. Ta z kolei podjęła niedawno kolejny krok ws. ochrony niezależności Sądu Najwyższego w Polsce. Odpowiedź władz Polski nie usatysfakcjonowała KE, która uważa, że nasz kraj narusza unijne przepisy.

Analiza przeprowadzona przez Komisję Europejską nie rozwiązała wątpliwości, które dotyczą ustawy o SN. Komisja twierdzi, że przepisy są niezgodne z prawem UE, ponieważ naruszają zasadę niezależności sądownictwa i nieusuwalności sędziów. Tym samym KE przystąpiła do kolejnego etapu w sprawie uchybień.

Rząd ma czas do połowy września na zastosowanie się do opinii i dostosowanie do zaleceń. W przeciwnym wypadku sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1390)