Trwa ładowanie...

Szydło miała rozmawiać z Kaczyńskim. Odrzuciła prestiżową posadę w Brukseli

Beata Szydło odniosła wielki wyborczy sukces, a PiS musi zdecydować, kto z Polski otrzyma funkcję unijnego komisarza. Jak donoszą media, była premier poinformowała już prezesa Jarosława Kaczyńskiego, że nie chce obejmować tego stanowiska.
Share
Beata Szydło zdobyła w Eurowyborach najwięcej głosów ze wszystkich kandydatów w Polsce.
Beata Szydło zdobyła w Eurowyborach najwięcej głosów ze wszystkich kandydatów w Polsce.Źródło: East News
d39lmhn

Komisja Europejska to bardzo ważny organ UE. Posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych. Zasiada w niej 28 komisarzy, po jednym z każdego państwa członkowskiego.

Dlaczego Beata Szydło - która w wyborach zdobyła ponad pół miliona głosów - nie chce przyjąć tak ważnego stanowiska?

d39lmhn

RMF FM informuje, że była premier zdaje sobie sprawę, że jej wiedza i biegłość w poruszaniu się w Brukseli nie jest jeszcze na najwyższym poziomie. Radio podkreśla, że była premier musi najpierw nadrobić zaległości językowe oraz nabrać doświadczenia.

Szydło proszona przez dziennikarkę o komentarz powiedział tylko, że "żadne formalne decyzje jeszcze nie zapadły".

Zobacz także: Agata Kornhauser-Duda zachwyciła w Stanach. „Mogłaby pomóc mężowi”

Anna Fotyga również mówi: "Nie"

Co ciekawe, stanowisko unijnego komisarza miała także odrzucić Anna Fotyga. Eurodeputowana PiS ma z kolei wszystko to, czego brakuje Beacie Szydło.

d39lmhn

Od lat zajmuje się dyplomacją, świetnie zna języki i jest doceniania w Europarlamencie za swoją pracę nad raportem w sprawie rosyjskiej dezinformacji. Biegle i z sukcesami przewodziła także komisji ds. bezpieczeństwa w Parlamencie Europejskim. Jej motywy nie są więc do końca jasne.

Przypomnijmy, że potężne problemy z obsadzeniem unijnych funkcji są także na tym najwyższym szczeblu. Donald Tusk zdementował w piątek, by był rozpatrywany jako przyszły szef Komisji Europejskiej.

Jednocześnie przyznał, że poparciem większości państw nie może się pochwalić żaden z dotychczasowych kandydatów. W tym gronie wymieniani byli dotychczas chadek Manfred Weber, socjalista Frans Timmermans i liberałka Margrethe Vestager.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39lmhn

Podziel się opinią

Share
d39lmhn
d39lmhn
Więcej tematów