Szwajcarzy zablokowali czołgi dla Polski
Szwajcarski Federalny Departament Obrony, Ochrony Ludności i Sportu odrzucił wniosek Warszawy o przekazanie wycofanych ze służby czołgów Leopard 2 A4. Polska chciała w ten sposób uzupełnić zapasy broni pancernej w związku z przekazaniem swoich T-72 Ukrainie.
04.06.2022 | aktual.: 04.06.2022 11:37
W związku z wojną w Ukrainie Szwajcaria otrzymuje od europejskich krajów wnioski dotyczących dostaw szwajcarskich materiałów wojennych. W ten sposób kraje, które przekazały wcześniej swoje uzbrojenie, chcą uzupełnić zapasy. Wśród państw, które złożyły takie zapytania, jest również Polska.
W uzasadnieniu swojej odmownej decyzji Berno poinformowało, że "formalnie czołgi nie zostały jeszcze wycofane ze służby" - donosi publiczny szwajcarski nadawca SRF. Do podjęcia decyzji wymagana byłaby także zgoda parlamentu w ramach ustaleń z armią. Jednak niezbędna dokumentacja mogłaby zostać przekazana dopiero za rok, w związku z czym sprzedaż "nie może być zrealizowana w rozsądnym okresie czasu", informuje departament.
Zobacz także
"W oparciu o kryteria eksportu opisane w ustawie o materiałach wojennych oraz zasadę równego traktowania w ramach prawa neutralności, Szwajcaria nie może zatwierdzić wniosków o przekazanie Ukrainie wyprodukowanych w Szwajcarii materiałów wojennych. Jednakże dostawy materiałów wojennych w postaci pojedynczych części lub pakietów montażowych mogą być nadal realizowane na rzecz europejskich przedsiębiorstw obronnych, nawet jeśli te części lub pakiety zostaną wykorzystane do produkcji materiałów wojennych za granicą, które później mogłyby zostać przekazane na Ukrainę" - zdradził rząd w Bernie.
Berlin może decydować, co z Leopardami
Szwajcarski Federalny Departament Obrony, Ochrony Ludności i Sportu poinformował równocześnie w piątek, że wydał zgodę na swobodne dysponowanie przez Niemcy czołgami Leopard 2, które wcześniej zostały odsprzedane koncernowi zbrojeniowemu Rheinmetall.
Zobacz także
"Niemcy mogą swobodnie dysponować czołgami Leopard 2, które już dwanaście lat temu zostały odsprzedane firmie Rheinmetall, ponieważ nie ma już na nie zapotrzebowania" - przekazano w komunikacie. Czołgi te trafią prawdopodobnie do Czech w ramach wcześniejszych ustaleń dotyczących wymiany sprzętu między Berlinem a Pragą. Czesi przekazali swoje uzbrojenie Ukrainie, za co w zamian mają otrzymać niemieckie Leopardy.
Szwajcarzy zablokowali również przekazanie amunicji szwajcarskiej produkcji do samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard, które Berlin zamierza przekazać Ukrainie. Los amunicji podzieliły również bojowe wozy piechoty Mowag Piranha III, które Dania chciała przekazać Ukrainie. Decyzja Berna uniemożliwia ten ruch.