Szwajcaria najbardziej dba o środowisko
Szwajcaria jest państwem najbardziej dbającym o środowisko - wynika z zestawienia opublikowanego w środę przez Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.
W rankingu opracowanym przez naukowców z Uniwersytetu Yale i Uniwersytetu Columbia sklasyfikowano 149 państw według 25 wskaźników, m.in. takich jak stan środowiska, zanieczyszczenie powietrza, zasoby wodne, bioróżnorodność i zmiany klimatyczne. Zasadniczo ma on pokazywać, jak skutecznie państwa zapobiegają negatywnemu wpływowi środowiska na zdrowie człowieka i wspierają żywotność ekosystemów.
W skali do 100 punktów Szwajcaria uzyskała 95,5 i prowadzi w rankingu. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajmują: Szwecja, Norwegia, Finlandia, Kostaryka, Austria, Nowa Zelandia, Łotwa, Kolumbia, Francja. Szwajcarię pochwalono za to, że ma gospodarkę wysoko rozwiniętą, ale minimalnie emitującą gazy cieplarniane, dzięki m.in. szerokiemu zastosowaniu hydroenergetyki.
USA otrzymały 81 punktów i znalazły się na 39. pozycji, znacznie dalej niż inne państwa uprzemysłowione, np. Wielka Brytania (14. miejsce, 86,3 punktu) czy Japonia (21. miejsce, 84,5). Główną przyczyną jest wysoka w USA emisja gazów cieplarnianych do atmosfery (głównie dwutlenku węgla).
Polska zajęła 42. miejsce, uzyskując 80,5 punktu.
Wśród krajów regionu Europy Środkowej i Wschodniej pozytywnie oceniono Słowenię (15. miejsce), Litwę (16), Słowację (17), Estonię (19), Chorwację (20), Węgry (23), Albanię (27), Rosję (28).
Na samym końcu listy uplasowały się państwa afrykańskie: Mali, Mauretania, Sierra Leone, Angola i Niger.
Ze wstępnej analizy wynika, że jednym z podstawowych czynników sprzyjających skutecznej polityce ochrony środowiska jest zasobność państwa. Są jednak wyjątki od tej reguły, o czym świadczy przykład Kostaryki.
Tomasz Zalewski