Szubienica z portretami europosłów Platformy. Prokuratura prosi o pomoc USA

Jak ustaliła Wirtualna Polska, w trwającym od ponad roku śledztwie dotyczącym powieszenia podobizn sześciu europosłów Platformy, prokuratura zwróciła się o pomoc prawną do USA. To właśnie ze Stanów Zjednoczonych miały pochodzić pogróżki pod adresem polityków PO.

Szubienica z portretami europosłów Platformy. Prokuratura prosi o pomoc USA
Źródło zdjęć: © Forum | Katowice24.info
Sylwester Ruszkiewicz

Chodzi o głośną sprawę z listopada 2017 roku. Wtedy to, w Katowicach miała miejsce pikieta ugrupowań narodowych. Jej uczestnicy postanowili symbolicznie ukarać sześciu europosłów z PO, którzy głosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego dotyczącą praworządności w Polsce. Ustawili szubienice, a następnie powiesili na nich portrety polityków. Jak później tłumaczyli, ich akcja była spontaniczna.

W odpowiedzi śląski oddział Komitetu Obrony Demokracji zawiadomił prokuraturę. Zdaniem działaczy KOD-u, podczas pikiety doszło do kierowania "gróźb ze względu na przynależność polityczną oraz nawoływania do popełnienia zbrodni wobec polskich członków europarlamentu w osobach: Michała Boniego, Danuty Huebner, Danuty Jazłowieckiej, Barbary Kudryckiej, Julii Pitery, Róży Thun".

Śledztwo od ponad roku prowadzi prokuratura okręgowa w Katowicach. Dlaczego tak długo? W postępowaniu pojawił się bowiem drugi wątek, dotyczący gróźb karalnych. Europosłowie PO mieli dostawać je przez telefon, internet oraz w listach. Okazało się, że część pogróżek pochodziła z…USA.

- Podczas postępowania ujawniono nowe okoliczności uzasadniające rozszerzenie przedmiotu prowadzonego śledztwa. Z uwagi na konieczność ustalenia pełnych danych osobowych i adresowych osób, które kierowały groźby, wystąpiono z wnioskiem o pomoc prawną do Stanów Zjednoczonych Ameryki, która do chwili obecnej nie została zrealizowana – napisał zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak w odpowiedzi na zapytanie poselskie posła Grzegorza Furgo.

Przypomnijmy, że blisko rok po skandalicznym wydarzeniu, w Parlamencie Europejskim przyjęto rezolucję w której domagano się wprowadzenia zakazu działalności grup neofaszystowskich i neonazistowskich w państwach Unii Europejskiej. Europosłowie krytykowali w niej brak zdecydowanych działań przeciwko takim ugrupowaniom Ich zdaniem, przyzwolenie na ich działalność doprowadziło do wzrostu nastrojów ksenofobicznych w Europie. Szczególne zaniepokojenie europosłów wzbudziła właśnie demonstracja w Katowicach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1127)