Sztuczna inteligencja zagraża światu? Zapytaliśmy Polaków
Temat sztucznej inteligencji w ostatnich latach coraz częściej przebija się w debacie publicznej. Eksperci i naukowcy zwracają uwagę na problemy etyczne związane z jej rozwojem. W nowym sondażu Wirtualna Polska zapytała Polaków, jakie mają zdanie w tej sprawie.
Wraz z gwałtownym rozwojem sztucznej inteligencji (AI) eksperci i naukowcy zwracają uwagę na problemy moralne związane z jej użytkowaniem. Dlatego coraz częściej dyskutuje się na temat wprowadzenia odpowiednich wytycznych.
Szef firmy Google Sundar Pichai przyznał, że obawy związane ze sztuczną inteligencją nie dają mu spać w nocy, a technologia ta może być "bardzo szkodliwa", jeśli zostanie źle wdrożona. - Nie mamy jeszcze wszystkich odpowiedzi, a technologia porusza się szybko. Więc czy to nie pozwala mi spać w nocy? Absolutnie - mówił na antenie amerykańskiej stacji CBS.
Wezwał również do stworzenia globalnych ram regulacyjnych dla sztucznej inteligencji (AI), podobnych do traktatów zawartych w sprawie bron jądrowej, ponieważ - jak ostrzegł - rywalizacja o wyprodukowanie bardziej zaawansowanej technologii może prowadzić do odsuwania na bok obaw związanych z bezpieczeństwem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Cios w ludzi Ziobry. "Próba obejścia PiS-u"
Nowy sondaż. Sztuczna inteligencja bezpieczna? Polacy mają wątpliwości
O sztuczną inteligencję zapytaliśmy w najnowszym badaniu United Surveys dla Wirtualnej Polski*. Wyniki wskazują, że 46,2 proc. ankietowanych sądzi, iż w kolejnych latach będzie ona miała negatywne skutki dla ludzkości.
Zdaniem 23,5 proc. respondentów AI odegra pozytywną rolę na świecie (z czego 5,9 proc. uważa, że będą to "zdecydowanie" pozytywne skutki).
Badanie pokazuje też, że duża część Polaków nie ma jeszcze wyrobionego zdania ws. sztucznej inteligencji i nie wie, jak wpłynie ona na ludzkie życie w kolejnych latach - taką odpowiedź wybrało aż 30,3 proc. uczestników sondażu.
Nowy sondaż. Wyborcy PiS-u mają duże obawy
O sprawę zapytaliśmy też zwolenników poszczególnych obozów politycznych w Polsce. Wyniki badania zarówno wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycji są podobne. 63 proc. sympatyków PiS-u ma negatywne odczucia dot. sztucznej inteligencji.
Rozwoju AI obawia się też 49 proc. zwolenników ugrupowań opozycyjnych. Na pozytywne skutki sztucznej inteligencji liczy 29 proc. z nich.
*Badanie przeprowadzono w dniach 27.04-30.04.2023 metodą CATI&CAVI na reprezentatywnej próbie 1000 osób.
Źródło: WP Wiadomości