Sztab kryzysowy we Wrocławiu. Zbliża się wielka ulewa
W związku z ostrzeżeniami IMGW najwyższego stopnia dla Wrocławia prezydent Jacek Sutryk zdecydował się powołać sztab kryzysowy. Od 12 do 16 września we Wrocławiu może spaść do 380 litrów wody na metr kwadratowy. "Wszystkie służby postawione są w stan najwyższej gotowości" - zapewnia miasto.
W związku z ostrzeżeniami wszystkie miejskie imprezy zostały odwołane. "Jesteśmy w kontakcie z organizatorami innych wydarzeń" - zapewnia miasto.
Pełna mobilizacja we Wrocławiu
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu opróżnia wszystkie zbiorniki retencyjne i kolektory burzowe w mieście. "W tym zbiorniki retencyjne przy ul. Długiej, które mogą przyjąć maksymalnie 60 tys. metrów sześciennych wody" - czytamy. Wodociągi kompletują także ekipy pogotowia, sprawdzają sprzęt i prowadzą przeglądy zasuw, klap i przepustów na sieci kanalizacyjnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najniższy stan Wisły w historii. Padł kolejny rekord
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu prowadzi kontrole wpustów do kanalizacji deszczowej. W ostatnich dniach oczyszczono ich ponad tysiąc.
"Dyspozytorzy ZDiUM są dostępni przez całą dobę i przyjmują zgłoszenia pod numerem telefonu 19 501 lub e-mailem: zgłoszenia@zdium.wroc.pl" - informuje miasto.
Na nawalne opady przygotowane jest także Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji we Wrocławiu. Gdy motorniczowie i kierowcy będą zgłaszać problemy, nastąpią zmiany w kursach np. puszczanie tramwajów objazdami, wyłączanie z użytku odcinków ulic i torowisk.
"Zwiększona została obsada Nadzoru Ruchu, która pracuje 24/h" - dodano.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Ostrzeżenia IMGW i alerty RCB
Od 12 do 15 września we Wrocławiu ma spaść do 380 litrów wody na metr kwadratowy. Dla porównania - podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku spadło ok. 450 litrów.
Z kolei podczas ostatniej sierpniowej ulewy w ciągu 18 godzin spadło 77 litrów wody na metr kwadratowy, co doprowadziło do paraliżu miasta.
W środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Będą one obowiązywać w centralnej Polsce, a także na południu kraju, gdzie nastąpi kumulacja opadów. W nocy ze środy na czwartek możliwe są podtopienia - ostrzegło RCB.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło przed intensywnymi nawalnymi opadami i możliwymi podtopieniami w nocy z 11 na 12 września. "Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb" - zaapelowało.
Ostrzeżenie meteorologiczne III stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof i zagrożenie życia.