Szpitale błagają o krew
W szpitalach brakuje krwi. To, co
dostarczają krwiodawcy, zaspokaja tylko trzecią część potrzeb.
Odwoływane sa operacje, bo wszelkie rezerwy idą na potrzeby ofiar
wypadków - pisze "Trybuna".
14.07.2005 | aktual.: 14.07.2005 06:59
Stan ten zapewne można byłoby - według dziennika - zmienić, gdyby Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpowiedni projekt senacki znajduje się od kwietnia w Sejmie. Mimo wniosków o wprowadzenie projektu pod obrady, Prezydium Sejmu nie zdecydowało się na to. Powodem ma być brak czasu - podaje gazeta.
Tymczasem w projekcie porządku na ostatnie w tej kadencji posiedzenie, przewidziane na koniec lipca, znalazło się aż 81 punktów. Są wśród nich "niezwykle ważne i pilne" punkty: projekt ustawy o ustanowieniu 16 października Dniem Jana Pawła II, projekt ogłoszenia roku 2006 Rokiem Jerzego Giedroycia, sprawozdania o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego, czy o stanie lesistości w Polsce - informuje "Trybuna".
Zdaniem posłów, można byłoby łatwo znaleźć czas na nowele korzystną dla krwiodawców, bowiem trzy czytania mogą w sumie zająć pół godziny. Takiego zdania jest np. posłanka SLD Anita Błochowiak - podaje dziennik.
Zwracałam się z prośbą do marszałka o skierowanie do pierwszego czytania projektu ustawy - powiedziała "Trybunie" posłanka. Komisja Finansów Publicznych praktycznie już zakończyła prace i jesteśmy w stanie szybko przygotować projekt do decyzji Sejmu. ustawa została pozytywnie zaopiniowana przez Ministerstwo Finansów i naprawia błąd popełniony poprzez nowelizacji ustawy o podatku dochodowym - wyjaśniła Błochowiak.
Nowelizacja przywraca honorowym dawcom krwi prawo do odliczania wartości oddanej krwi (określanej według odpowiedniego przelicznika) jako darowizny. Przelicznik wynosi 130 zł za litr krwi. Oznacza to, że dawca mógłby odliczyć maksymalnie do 780 zł. ustawa powoduje niewielkie skutki dla budżetu, a ma istotne znaczenie dla utrzymania lub zwiększenia pozyskiwania krwi od honorowych dawców - podkreśla "Trybuna".
Organizacje zrzeszające honorowych krwiodawców wskazują, że wsparcie budżetowe przeznaczone na promowanie krwiodawstwa, przede wszystkim skierowane do Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi, przekracza wpływy budżetu z tytułu zniesienia ulgi - pisze gazeta. (PAP)