Trwa ładowanie...

Szpital Narodowy. Dr Zaczyński: odciążyliśmy dwa oddziały szpitalne

Szpital Narodowy przyjmuje pierwszych pacjentów z koronawirusem. Szef placówki dr Artur Zaczyński podsumował działania. Odniósł się również do kryteriów przyjęcia do szpitala tymczasowego.

Share
Szpital Narodowy. Dr Artur Zaczyński komentuje
Szpital Narodowy. Dr Artur Zaczyński komentujeŹródło: PAP
d4eogr9

Dr Artur Zaczyński był gościem na antenie Radia Zet. Szef szpitala na Stadionie Narodowym oraz neurochirurg był pytany o to, jak działa pierwszy szpital tymczasowy w Warszawie.

Koronawirus. Dr Artur Zaczyński o szpitalu na Stadionie Narodowym

- Mamy teraz ponad 30 pacjentów, ale rotacja mówi więcej. Już było ponad 60 przyjętych pacjentów i wyszli do domu, bądź musieli opuścić ten szpital ze względu na pogorszenie stanu – tłumaczył dr Zaczyński. Dodał, że szpital w ciągu tygodnia odciążył dwa oddziały szpitalne.

d4eogr9

Na pytanie, kto może trafić na Stadion Narodowy, szef placówki wskazał na osoby w stanach "średnich lub lekkich, które wymagają hospitalizacji". - To nie jest stan, kiedy pacjent może być leczony przez lekarza rodzinnego w domu. Nie mówimy o lekkim stanie przeziębienia, tylko o lekkim stanie wymagającym hospitalizacji - podkreślił Zaczyński, wymieniając m.in. podanie leków dożylnych, tlenoterapii, czuwania nad diagnostyką postępu zapalenia płuc.

Kaja Godek z nową inicjatywą. Leszek Miller przestrzega PiS

Lekarz wskazał również na to, że w kryteriach nie ma zapisu, że pacjenci ze stabilnymi chorobami przewlekłymi nie zostaną przyjęci.

- Kryteria przyjmowania są dla lekarzy, a nie dla osób, które czytają je tak, jak chcą przeczytać - dodał dr Zaczyński. Jak poinformował, "centrum koordynacji przez tydzień przyjęło ponad 170 zgłoszeń, z czego tylko 30 proc. osób spełniało kryteria".

d4eogr9

Podczas rozmowy pojawiła się również kwestia respiratorów, które znajdują się na terenie Stadionu Narodowego. - Jeżeli ich zabraknie i zabraknie innych instrumentów wspomagania oddechu w szpitalach standardowych, to my będziemy mogli kompensować tę sytuację wewnątrz szpitala tymczasowego - powiedział szef szpitala na Narodowym.

Źródło: Radio ZET

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4eogr9

Podziel się opinią

Share
d4eogr9
d4eogr9
Więcej tematów