Trwa ładowanie...

Szpiegował na rzecz Rosji? Poseł staje w jego obronie

Janusz Sanocki skarży się koordynatorowi ds. służb specjalnych Mariuszowi Kamińskiemu na działanie funkcjonariuszy Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak twierdzi poseł, który wszedł do Sejmu z list Kukiz’15, wezwanie go na przesłuchanie to "szykana" za wystąpienie w obronie Mateusza Piskorskiego, podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji.

Szpiegował na rzecz Rosji? Poseł staje w jego obronieŹródło: Agencja Gazeta, fot: Roman Rogalski
d2x7ipk
d2x7ipk

Sanocki, obecnie poseł niezrzeszony, w interpelacji do ministra-koordynatora skarży się na przebieg przesłuchania przez funkcjonariuszy ABW. Był pytany o swoje wyjazdy m. in. na Białoruś, relacje z innym posłem, Sylwestrem Chruszczem, a także związki z podejrzanym o szpiegostwo na rzecz Rosji Mateuszem Piskorskim. Parlamentarzysta zwraca uwagę, że przesłuchujący go oficer nie był w stanie podać mu na jaką okoliczność został wezwany, a także narzeka, że zadawane mu pytania były "naiwne i nieprecyzyjne".

Zobacz, co Sanocki napisał w interpelacji

Jego zdaniem przesłuchanie było "odwetem" za złożenie poręczenia sądowego dla Mateusza Piskorskiego przetrzymywanego w więzieniu od półtora roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. "Gdyby tak było, znaczyłoby to, że podlegli Panu funkcjonariusze przekroczyli uprawnienia, albowiem nie było żadnych podstaw do tego, aby mnie wzywać i szykanować przesłuchaniem" – oburza się Sanocki. I przypomina przypadek Piskorskiego, który, jego zdaniem, jest bezprawnie przetrzymywany w areszcie.

"Piskorski nie został aresztowany za żadne szpiegostwo, a jedynie dlatego, że jego jawnie prorosyjskie poglądy i działalność są całkowicie odmienne od linii polityki naszego rządu. (…) Nie mogę się zatem żadną miarą zgodzić na przetrzymywanie ludzi w aresztach wydobywczych, na aresztowanie za poglądy – i moją niezgodę wyraziłem w formie poręczenia udzielonego Mateuszowi Piskorskiemu" – wyjaśnia Sanocki.

Poseł zaapelował do ministra o przerwanie "jawnego skandalu" z przetrzymywaniem Piskorskiego w areszcie i doprowadził albo do wydania w jego sprawie aktu oskarżenia, albo do uwolnienia z aresztu. "Przetrzymywanie w więzieniu człowieka za jego poglądy okrywa hańbą Polskę i niweczy osiągnięcia obecnego rządu i Pańskie w walce z korupcją."

Kamiński sam był oskarżony i skazany. Ułaskawił go prezydent

O interpelacji posła poinformował na Twitterze Piotr Nisztor. Dziennikarz śledczy, który dołączy do grona prowadzących poranną audycję w Polskim Radiu 24, w piątkowym wydaniu "Gazety Polskiej" nazwał inicjatywę Sanockiego "desperacką próbą uprzedzenia możliwych przyszłych działań przeciwko niemu".

Żródło: Gazeta Polska

d2x7ipk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x7ipk
Więcej tematów