Trwa ładowanie...
dq5pb5i

"Szóstka" zadecyduje, co zrobić z Iranem

Nowe restrykcje handlowe wobec Iranu i inne sankcje będą zapewne przedmiotem rozważań przedstawicieli pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec, spotykających się w poniedziałek w Londynie.

dq5pb5i
dq5pb5i

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/iranski-program-atomowy-6038715916006529g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/iranski-program-atomowy-6038715916006529g )
Irański program atomowy

"Szóstka", prowadząca negocjacje z Iranem (USA, Rosja, Chiny, W. Brytania, Francja oraz Niemcy), będzie poszukiwać nowych sposobów wywarcia presji na Teheran, który nie zareagował na żądanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie wstrzymania prac nad wzbogacaniem uranu do 21 lutego.

dq5pb5i

23 grudnia ubiegłego roku Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Teheran ograniczone sankcje, nakazując wszystkim krajom wstrzymanie zaopatrywania Iranu w materiały i technologie mogące służyć irańskiemu programowi nuklearnemu i rakietowemu. Rezolucja RB przewidywała też zamrożenie aktywów 10 irańskich firm i 12 osób związanych z tymi programami.

W przededniu londyńskiego spotkania mówi się o możliwości zaostrzenia sankcji, w tym o restrykcjach handlowych, rozszerzeniu ONZ-owskiej listy irańskich firm i osób, których aktywa mają być zamrożone, zakazie zagranicznych podróży osób umieszczonych na tej liście, a także o wstrzymaniu w Europie kredytów eksportowych na handel z Iranem.

Rosja i Chiny, mające dobre stosunki gospodarcze z Iranem, prawdopodobnie sprzeciwią się - podobnie jak to zrobiły w grudniu - najbardziej rygorystycznym restrykcjom. Jednak brytyjscy dyplomaci twierdzą, że cała "szóstka" w zasadzie popiera stopniowe zaostrzanie sankcji.

Kilka dni temu zastępca sekretarza stanu USA Nicholas Burns wyraził nadzieję, że "szóstce" uda się szybko opracować nową rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Iranu.

Teheran odrzucał dotąd żądania wstrzymania prac nad wzbogacaniem uranu, uznając, że są one pozbawione podstawy prawnej i sprzeczne z traktatami międzynarodowymi. Rząd irański twierdzi, że paliwo jądrowe jest mu potrzebne wyłącznie w celu produkowania energii.

dq5pb5i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq5pb5i
Więcej tematów