Trwa ładowanie...

Szokująca pomyłka - Kopernik był Niemcem?

Przez zaniedbania naszych urzędników unijny program globalnego monitoringu może otrzymać imię uczonego pisane po niemiecku: Kopernikus, a nie w łacińskim brzmieniu: Copernicus - stwierdza "Rzeczpospolita".

Szokująca pomyłka - Kopernik był Niemcem?Źródło: PAP
d1zkwx4
d1zkwx4

Pierwotnie system globalnego monitoringu środowiska i bezpieczeństwa GMES miał się nazywać Copernicus, ale kilka lat temu wiceszef KE zmienił ją na Kopernikus. Po protestach polskich naukowców, Komisja pozostała przy nazwie GMES. Ale teraz chce wrócić do tej niemieckiej.

Sejmowy zespół ds. przestrzeni kosmicznej w połowie września w interpelacji do premiera, zarzucił urzędnikom "zaniechanie elementarnych działań" w celu rozstrzygnięcia sporu po myśli Polski. Eksperci podkreślają, że system będzie tak popularny jak GPS czy Galileo, a nazwa Kopernikus utrwala przekonanie, że uczony był Niemcem.

Według informacji sejmowych doradców, wystarczyłaby niewielka akcja ze strony Polski w KE, aby GMES nazwać Copernicus. Do tej pory tego nie zrobiono, bo zabrakło koordynacji między resortami: nauki, gospodarki, spraw zagranicznych oraz Kancelarią Premiera, które odpowiadają za system satelitarny.

d1zkwx4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zkwx4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj