Trwa ładowanie...
d2onzff

Szkoły reagują na upał. Rodzice mają problem

Przybywa szkół, które zdecydowały się na skrócenie lekcji w związku z upałem we wtorek i środę. Nie wszyscy uczniowie są zapisani do świetlicy, więc część rodziców ma problem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szkoły w upały skracają lekcje do 30 minut
Szkoły w upały skracają lekcje do 30 minut (PAP, Fot: Marcin Bielecki)
d2onzff

Temperatura przekracza 25 st. C w klasach większości szkół, bo w klimatyzację wyposażono nieliczne placówki. Najgorzej upały znoszą najmłodsi, więc lekcje (do 30 min.) skracają w wielu regionach Polski, m.in. w Śląskiem i na Pomorzu, przede wszystkim szkoły podstawowe. W Warszawie i Poznaniu na taki krok zdecydowały się także dyrekcje liceów.

- Wiemy, że są też takie szkoły na terenie Wielkopolski. Kurator zawsze zwraca uwagę na bezpieczeństwo dzieci, a w tym przypadku skrócenie zajęć może tylko sprzyjać efektywnej nauce. Dyrektor z powodu upału może nawet zawiesić lekcje - mówi Wirtualnej Polsce Karolina Adamska z Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Zajęcia w szkołach mogą zostać odwołane, jeśli zagrożone będzie zdrowie uczniów.

d2onzff

Zobacz także: Dramatyczna sytuacja w mieście. Przez upały zabrakło wody

- Już wcześniej były sytuacje, że na drugim piętrze uczniowie czuli się słabo i potrzebna była pomoc pielęgniarki - wyjaśnia w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" Dorota Bens ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Rybniku, gdzie na razie lekcje są tylko krótsze o 15 min.

d2onzff

Dyrektorzy nie muszą informować samorządów i władz oświatowych o swojej decyzji ws. skracania zajęć. Problemem może być jednak odbiór młodszych dzieci przez rodziców. Nie wszyscy uczniowie są zapisani na zajęcia w świetlicy, więc opiekunowie muszą przyjść do szkoły wcześniej.

- Moja córka jest zapisana, ale koleżanka musi zwolnić się wcześniej z pracy. W świetlicy zresztą też będzie duszno, więc upały to sytuacja, która dotyka nas wszystkich - mówi nam pani Małgorzata, mama 9-latki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupsku.

Szkoły w upał skracają lekcje. Dyrektorzy proszą o wyrozumiałość

Niewykluczone, że lekcje zostaną skrócone także w kolejnych dniach.

d2onzff

Synoptycy zapowiadają, że upały utrzymają się do weekendu.

Już podczas wcześniejszej fali upałów Ministerstwo Edukacji Narodowej w specjalnym komunikacie przypomniało dyrektorom szkół, co mogą i co powinni zrobić w razie wysokich temperatur. Chodzi nie tylko o plan zajęć, ale także o wyposażenie sal lekcyjnych w rolety, żaluzje, zasłony, wiatrak, klimatyzator oraz źródło wody pitnej, kran czy dystrybutor.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2onzff

Podziel się opinią

Share
d2onzff
d2onzff
Więcej tematów