Psy nie radzą sobie z upałem. Jak im pomóc przetrwać wysokie temperatury?
Ostatnie dni to rekordowe upały w Polsce. Psy odczuwają wysokie temperatury znacznie mocniej niż ludzie. Jak pomóc im przetrwać gorące lato?
Psy nie mają wydajnego systemu chłodzenia ciała, dlatego wysokie temperatury odczuwają znacznie bardziej dotkliwie niż ludzie. Zacienione i przewiewne miejsca, a także świeża i chłodna woda do picia to podstawowe sposoby aby pomóc psom przetrwać wysokie temperatury. Co jeszcze możemy dla nich zrobić? Eksperci podpowiadają, że nie wszystkie pomysły mogą być korzystne dla zdrowia naszego psa.
Spacery z psem w upał.
Oczywiście, że spacer z psem jest obowiązkowy, ale warto przełożyć go na wczesne poranki albo wieczory. Spacery w upał należy ograniczyć do minimum. Lepiej jest wybrać się na dłuższą przechadzkę z czworonogiem w okolicach godziny 18 i 19 kiedy temperatura jest znacznie niższa.
Żadnych treningowych wysiłków w ciągu dnia. Żadnych zabaw typu bieganie za rowerem w ciągu dnia. To wszystko jest bardzo groźne – mówi weterynarz Joanna Karaś-Tęcza.
*Pamiętajmy również, że rozgrzane słońcem ulice i betonowe chodniki mogą zrobić krzywdę dla psich łap. *Wystarczy dotknąć dłonią płytki chodnikowej – jeśli jest za gorąca dla nas, to będzie również za gorąca dla naszego psa. W takich sytuacjach zawsze lepiej jest wybrać drogę gdzie pies może iść po trawniku.
Psia sierść – czy należy psa ostrzyc w upał?
Wbrew pozorom strzyżenie psa „na zero” jest bardzo szkodliwym pomysłem. Sierść izoluje zwierzę i tak naprawdę chroni psa od gorącego powietrza – ale pod warunkiem, że jest uczesana i puszysta. Psy o długiej sierści w czasie upałów często gubią włosy, więc niezbędne jest ich codzienne czesanie. Golenie psa do gołej skóry może więc mu bardzo zaszkodzić.
Czy pozwolić psu na ochłodę w miejskiej fontannie?
Eksperci zwracają uwagę, że psia ochłoda w fontannach również nie jest najlepszym pomysłem. W wysokich temperaturach, w zamkniętych zbiornikach wodnych flora bakteryjna rozwija się bardzo obficie. Kąpiel w miejskiej fontannie może więc zakończyć się problemami skórnymi.
Inną sprawą są zraszacze – jeśli nasz pies lubi zamoczyć się w wodzie, a my mamy możliwość ustawienia zraszacza w ogrodzie – warto to zrobić. Pamiętajmy jednak aby nie zmuszać zwierzęcia do takich kąpieli, bo niektóre psy boją się prysznica.
Dobrym pomysłem na ochłodzenie psa może być również zmoczony ręcznik, albo specjalnie chłodzące kamizelki czy maty. Warto też zostawić psu otwartą łazienkę – to najchłodniejsze miejsce w domu, a leżenie na chłodnych kafelkach dodatkowo może pomóc czworonogowi.
Obroże i kagańce dla psów w upał.
Nieprzyjemne mogą stać się również łańcuszkowe obroże. Jeśli Twój pies nosi taką – zamień ją na zwykły pasek. Łańcuszek szybko nagrzewa się od słońca i może poparzyć psa – zwłaszcza krótkowłosego.
Podczas upału należy również zrezygnować z kagańca weterynaryjnego. Psy chłodzą się poprzez specyficzne ziajanie, a kaganiec weterynaryjny uniemożliwia „wystawienia języka’.
Pies, a upały – objawy przegrzania i pierwsza pomoc.
Zamykanie psa w samochodzie podczas upału może być dla niego zabójcze. Jednak podczas gorących dni o udar i przegrzanie nietrudno nawet na spacerze. Warto obserwować swojego psa, bo o jego życiu i zdrowiu mogą zadecydować minuty.
Na jakie niepokojące objawy należy zwrócić uwagę?
- Nasilone ziajanie lub szybkie i płytkie oddechy. Ziajanie u psa jest sposobem na radzenie sobie z wysoką temperaturą. Mimo tego szybkie i płytkie oddechy sprawiają, że organizm otrzymuje mniej tlenu. Wtedy przyspiesza również akcja serca – tętno staje się szybkie i płytkie.
- Blade, szare albo sine błony śluzowe. Zdrowe błony śluzowe u psa są różowe. Jeśli po krótkim uciśnięciu na dziąsło, nie wraca ono do różowego koloru – jest to objaw przegrzania. Spojówki oka, dziąsła, język i nos stają się wtedy lepkie i suche.
- Stopniowa utrata przytomności, śpiączka, drgawki. Utrata przytomności i drgawki mogą doprowadzić do stanu całkowitej niewydolności oddechowo – naczyniowej u psa, a w następstwie do obrzęku płuc i śmierci. Jeśli zauważymy któreś z tych objawów najlepiej jest zabrać psa natychmiast do weterynarza. Szybka reakcja i informacja o udarze może uratować mu życie.
Jeśli tylko zauważymy u swojego psa niepokojące objawy natychmiast trzeba go przenieść do chłodniejszego, zacienionego miejsca. Należy ułożyć psa na boku tak aby miał wyprostowaną szyję, a jego drogi oddechowe były w naturalnym ułożeniu. Można również delikatnie otworzyć pysk.
Aby ochłodzić psa możemy położyć na jego ciele mokry ręcznik**. Pod żadnym pozorem nie należy polewać go zimną wodą – zwierzę trzeba ochładzać stopniowo. **Umieszczanie psa w bardzo zimnej wodzie może doprowadzić do skurczu naczyń obwodowych i jeszcze większych problemów.