Trwa ładowanie...
d2hcobf

Szkole w Ustrzykach Dolnych odebrano imię Lecha Wałęsy. Radni zdecydowali

Radni Powiatu Bieszczadzkiego przegłosowali uchwałę ws. uchylenia nadania imienia szkole w Ustrzykach Dolnych. Wcześniej przez 8 lat patronem był Lech Wałęsa. Opozycja zapowiada odwołanie od decyzji.
Share
Lech Wałęsa nie jest już patronem szkoły w Ustrzykach Dolnych
Lech Wałęsa nie jest już patronem szkoły w Ustrzykach DolnychŹródło: Forum, Fot: Lukasz Dejnarowicz
d2hcobf

Patronem Zespołu Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych (woj. podkarpackie) przez osiem lat był Lech Wałęsą. Klub Radnych dla Rozwoju Bieszczad stwierdzili jednak, że "prawo oświatowe nie pozwala nadawania imion zespołom szkół, tylko szkołom, które należą do zespołu". Jeden z radnych udostępnił na swoich profilu na Facebooku zdjęcie plakatu z napisem "TW Bolek" i zaprosił do pojawienia się na sesji rady miasta.

Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę ws. uchylenia nadania imienia szkole - informuje portal nowiny24.pl. Za głosowało dziewięciu radnych, a przeciw było sześciu. TVP3 Rzeszów podaje, że opozycja powołuje się na inne rozporządzenie, które mówi o tym, że rada powiatu nie może anulować swoich wcześniejszych uchwał. Może to zrobić jedynie wojewoda albo sąd administracyjny. Radni, którzy chcieli, aby szkoła nadal nosiła imię byłego prezydenta, zapowiadają odwołanie.

Przeczytaj: Nie chcą Lecha Wałęsy jako patrona szkoły. Znaleźli ważną podstawę prawną

d2hcobf

- Szukano i znaleziono pretekst - stwierdził przewodniczący komisji oświaty w Radzie powiatu bieszczadzkiego Zygmunt Krasowski. - Z niesmakiem wychodzę z tej sesji. Nie da się wygumkować tej postaci z historii Polski - dodał po sesji. Innego zdania jest Jan Kot, który zasiada w radzie konsultacyjnej ds. działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. - Wałęsa nie zasługiwał na taki zaszczyt. Uważam, że jest zdrajcą - skomentował.

Przeczytaj również: Odtajniono rozmowę Billa Clintona z Lechem Wałęsą. "Polska nie może pozostać bezbronna"

Zobacz też: Prezydent będzie towarzyszył premierowi w Rosji? Cięta riposta rzecznika Andrzeja Dudy

Źródło: nowiny24.pl/TVP3 Rzeszów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2hcobf

Podziel się opinią

Share
d2hcobf
d2hcobf
Więcej tematów