Szewach Weiss dementuje. "Co z tego zrobili, ja nie wiem..."
Szewach Weiss dementuje słowa przypisywane mu przez "Jerusalem Post". Według dziennika, były ambasador Izraela w Polsce stwierdził w radiowej audycji, że polski rząd na uchodźstwie uczestniczył w mordowaniu Żydów.
08.07.2018 21:56
Szewach Weiss w rozmowie z RMF FM zdecydowanie zaprzeczył, by takie słowa padły z jego ust. "Mówiłem o Armii Krajowej, a nie o rządzie polskim. Powiedziałem, że Armia Krajowa, niestety, tam Żydzi walczyli też, i ratowała Żydów i ukarała szmalcowników, ale byli tacy w Armii Krajowej, że też współpracowali z Niemcami co do Żydów." - powiedział były ambasador Izraela w Polsce.
Weiss, urodzony przed 85. laty w Borysławie na Ukrainie, zastrzega, że w rozmowie emitowanej w izraelskim radiu zaznaczył, że zbrodni przeciw Żydom dopuszczała się głównie Żandarmeria Polska. "To powiedziałem. Co z tego zrobili, "Jerusalem Post", ja nie wiem..." - powiedział były przewodniczący Jad Waszem.
Słowa Weissa, zacytowane przez "Jerusalem Post", wywołały nie lada zdziwienie, a wręcz oburzenie. Ekspolityk z entuzjazmem reagował bowiem na rozwiązanie kryzysu, jaki wywołała poprawka do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W rozmowie z Wirtualną Polską Weiss mówił, że złagodzenie zapisów ustawy to "bardzo dobra decyzja". - To pozytywny kierunek dla dobra dwóch stron. Lepiej późno, niż wcale - podkreślał prof. Weiss w rozmowie z Michałem Wróblewskim.
Premier Izraela Binjamin Netanjahu od ponad tygodnia zmaga się z krytyką oświadczenia, jakie wydał wspólnie z Mateuszem Morawieckim. W niedzielę szef izraelskiego rządu zapewnił, że wkrótce odniesie się do krytyki i głosów postulujących rozszerzenie dokumentu o inne kwestie, delikatne dla Warszawy i Jerozolimy. Premier Izraela wyjaśniał, że "celem kontaktów z rządem Polski było usunięcie z polskiej ustawy zapisów o przepisach karnych, które wywoływały obawy o badania i wolność debaty o Holokauście". Jak wskazał, cel ten został osiągnięty.
W podpisanej 27 czerwca deklaracji Mateusz Morawiecki oraz Biniamin Netanjahu zobowiązali się współpracować na rzecz "zachowania pamięci i nauczania o Holokauście". Oba rządy mają walczyć z zarówno z antysemityzmem, jak i "antypolonizm oraz inne negatywnymi stereotypami narodowymi".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl