ŚwiatSzewach Weiss miażdży polsko-izraelskie porozumienie. "Niejasne albo błędne"

Szewach Weiss miażdży polsko-izraelskie porozumienie. "Niejasne albo błędne"

Szewach Weiss dołączył do grona krytyków porozumienia, które zawarli premierzy Mateusz Morawiecki i Binjamin Netanjahu. Były ambasador Izraela w Polsce zarzuca także polskiemu rządowi na uchodźstwie współudział w mordowaniu Żydów.

Szewach Weiss miażdży polsko-izraelskie porozumienie. "Niejasne albo błędne"
Źródło zdjęć: © PAP | Maciej Kulczyński
Maciej Deja

08.07.2018 | aktual.: 08.07.2018 22:02

Szewach Weiss w niedzielnej rozmowie z izraelskim radiem skrytykował wspólne oświadczenie Morawieckiego i Netanjahu. Zdaniem byłego polityka i dyplomaty dokument zawiera kilka zdań, które są poprawne, a pozostałe są albo niejasne, albo błędne. Jak donosi "Jerusalem Post", Weiss podał szokujący przykład na potwierdzenie swoich słów.

"Na przykład wbrew temu, co tu napisano, zdarzały się sytuacje, w których rząd RP na uchodźstwie uczestniczył w mordowaniu Żydów" - powiedział były ambasador Izraela w Polsce. W czwartek oświadczenie premierów Polski i Izraela ukazało się w izraelskich dziennikach, we wcześniejszych dniach, w polskich i europejskich mediach.

To zaskakująca zmiana frontu w wykonaniu Szewacha Weissa. Urodzony przed 85 laty w Borysławie na Ukrainie polityk z entuzjazmem reagował rozwiązanie kryzysu, jaki wywołała poprawka do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W rozmowie z Wirtualną Polską Weiss mówił, że złagodzenie zapisów ustawy to "bardzo dobra decyzja". - To pozytywny kierunek dla dobra dwóch stron. Lepiej późno, niż wcale - podkreślał prof. Weiss w rozmowie z Michałem Wróblewskim.

Premier Izraela Binjamin Netanjahu od ponad tygodnia zmaga się z krytyką oświadczenia, jakie wydał wspólnie z Mateuszem Morawieckim. W niedzielę szef izraelskiego rządu zapewnił, że wkrótce odniesie się do krytyki i głosów postulujących rozszerzenie dokumentu o inne kwestie, delikatne dla Warszawy i Jerozolimy. Premier Izraela wyjaśniał, że "celem kontaktów z rządem Polski było usunięcie z polskiej ustawy zapisów o przepisach karnych, które wywoływały obawy o badania i wolność debaty o Holokauście". Jak wskazał, cel ten został osiągnięty.

W podpisanej 27 czerwca deklaracji Mateusz Morawiecki oraz Biniamin Netanjahu zobowiązali się współpracować na rzecz "zachowania pamięci i nauczania o Holokauście". Oba rządy mają walczyć z zarówno z antysemityzmem, jak i "antypolonizm oraz inne negatywnymi stereotypami narodowymi".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

szewach weissustawa o IPNBinjamin Netanjahu
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1140)