Trwa ładowanie...
d2ggn1u

Sześciu domniemanych członków Państwa Islamskiego zatrzymanych na Ukrainie

• Na Ukrainie zatrzymano sześciu domniemanych członków tzw. Państwa Islamskiego
• Z czterech schwytanych w Charkowie dżihadystów, dwóch wydalono już z kraju
• Kolejnych dwóch podejrzanych zatrzymano w Kijowie i Dniprze
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sześciu domniemanych członków Państwa Islamskiego zatrzymanych na Ukrainie
(PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d2ggn1u

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała, że w Charkowie zatrzymano czterech domniemanych członków tzw. Państwa Islamskiego. Dwóch z nich już wydalono z kraju. Kolejnych dwóch podejrzanych o związki z IS zatrzymano w Dniprze i Kijowie.

W komunikacie SBU podała, że w Charkowie (wschód Ukrainy) odkryto lokal wykorzystywany przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego, zatrzymujących się na Ukrainie w czasie podróży do Iraku i Syrii. W toku operacji zatrzymano w tym mieście czterech mężczyzn pochodzących z państw Azji Środkowej. Dwóch z nich już wydalono z kraju, a dwóch pozostałych czeka na decyzję wymiaru sprawiedliwości.

Jednocześnie SBU poinformowała, że w leżącym również na wschodzie Ukrainy Dniprze zatrzymano mężczyznę "pochodzącego z jednej z dawnych republik sowieckich, poszukiwanego przez Interpol". Według ukraińskich służb "był on bezpośrednio zamieszany w rekrutowanie i transport zwolenników IS jadących z Azji Środkowej w kierunku Syrii. Mężczyzna dostarczał im pieniądze, organizował lokum i dokumenty konieczne do podróży".

d2ggn1u

Kolejnego domniemanego członka IS zatrzymano w okolicach Kijowa. Jest on podejrzany o "uczestniczenie w roku 2014 i 2015 w ćwiczeniach na terenie obozów w Syrii i udział w działalności militarnej IS w Syrii i Iraku" - czytamy w komunikacie SBU.

Nie podano, kiedy dokładnie dokonano zatrzymań.

Jak zauważa AFP, od początku roku władze Ukrainy informowały o dziesiątkach zatrzymań lub deportacji zwolenników IS. Według rosyjskich służb bezpieczeństwa, do dżihadystów z IS w Iraku i Syrii dołączyło prawie 7 tys. obywateli byłych państw Związku Radzieckiego.

d2ggn1u

Podziel się opinią

Share
d2ggn1u
d2ggn1u
Więcej tematów