ycipk-7kr9pl

Szef Światowego Kongresu Żydów o konflikcie: umysłowa ciasnota

Nie milkną echa odwołania sporu o historię na linii Polska - Izrael. Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów zaapelował do obu stron konfliktu o wyciszenie emocji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ronald Lauder: zwycięstwo sił nietolerancji i umysłowej ciasnoty
Ronald Lauder: zwycięstwo sił nietolerancji i umysłowej ciasnoty (PAP, Fot: Laszlo Beliczay)
ycipk-7kr9pl

"To bardzo niefortunne, zarówno dla Żydów, jak i Polaków, że krążą wciąż niekorzystne i obraźliwe stereotypy" - stwierdził Ronald Lauder. Szef Światowego Kongresu Żydów (WJC) wydał oświadczenie po tym, jak na skutek wypowiedzi izraelskich polityków odwołano szczyt V4 w Jerozolimie.

"Taki język nie powinien mieć miejsca w cywilizowanej debacie" - podkreślił Lauder.

"To smutne, że wyniki dekad współpracy i okazywania dobrej woli są teraz zagrożone. Podejmijmy wszyscy wysiłek, aby pokonać ten kryzys, który był zwycięstwem sił nietolerancji i umysłowej ciasnoty" - stwierdził szef WJC.

ycipk-7kr9pl

Napięcie między Polską a Izraelem to wynik kontrowersyjnych wypowiedzi na temat Polski ze strony premiera Benjamina Netanjahu i nowego szefa dyplomacji jego rządu Israela Katza. Słowa tego ostatniego o "Polakach, którzy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" doprowadziły w poniedziałek do eskalacji sporu.

Szczyt odwołany

Polska zażądała przeprosin, a kiedy okazało się, że ich nie będzie, premier Mateusz Morawiecki odwołał udział polskiej delegacji w szczycie V4.

ycipk-7kr9pl

- Podjąłem taką decyzję, ponieważ te sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych pana Katza, są absolutnie niedopuszczalne - powiedział premier.

W efekcie całe spotkanie w Jerozolimie zostało odwołane.

Źródło: Polskie Radio

ycipk-7kr9pl

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Leszek Miller o konferencji bliskowschodniej: kompromitacja

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-7kr9pl

ycipk-7kr9pl
ycipk-7kr9pl