Trwa ładowanie...

Polscy Żydzi: Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom znieważa też nas

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP skrytykował słowa izraelskiego ministra szkalujące Polskę i Polaków. Przypomniano, że to Polacy stanowią najliczniejszą grupę Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Polscy Żydzi: Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom znieważa też nasŹródło: PAP, fot: Jakub Kaczmarczyk
d54rqua
d54rqua

Specjalne oświadczenie wydane przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP jest reakcją na słowa ministra spraw zagranicznych Izraela Israela Katza, który stwierdził w niedzielę, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

"Słowa premiera Icchaka Shamira, które przytoczył minister spraw zagranicznych Izrael Katz, były niesprawiedliwe już wtedy, gdy zostały wypowiedziane pierwszy raz, w 1989 roku, w czasie gdy stosunki polsko-izraelskie dopiero zaczęto odbudowywać, po długiej nocy komunizmu" - piszą polscy Żydzi.

"Te słowa są jeszcze bardziej przykre dziś, w 30 lat później, gdy po obu stronach uczyniono już tak wiele dla wzajemnego zrozumienia naszych bardzo trudnych, lecz wspólnych dziejów. To, że niektórzy Polacy uczestniczyli (pośrednio lub bezpośrednio) podczas II WŚ w niemiecki mordowaniu Żydów, jest historycznym faktem. Pamiętajmy też, że okupowana Polska nie utworzyła w czasie II WŚ reżimu, który współpracował z III Rzeszą Niemiecką" - dodają.

"Ten zarzut znieważa polskich Żydów"

W oświadczeniu przypomniano, że to "Polacy stanowią najliczniejszą grupę obywateli Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata".

d54rqua

"Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom, również tych Sprawiedliwych znieważa; znieważa też tych wszystkich, którzy chcą dziś w Sprawiedliwych widzieć prawdziwą reprezentację polskiego społeczeństwa. I znieważa też nas, polskich Żydów, którzy jesteśmy tego społeczeństwa częścią" - podkreślają.

Dokument podpisali: Monika Krawczyk, przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich i Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

Izraelski dziennikarz: W obu krajach trwa kampania wyborcza

Przypomnijmy, że po kontrowersyjnych słowach premier Izraela Benjamina Netanjahu, szef rządu RP Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nie poleci na szczyt Grupy Wyszehradzkiej organizowany wyjątkowo w Jerozolimie. Polska miała tam wysłać ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza. Kilka godzin później oliwy do ognia dolał jednak szef MSZ Izraela Israel Katz, który stwierdził, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. Wtedy zapowiedziano, że do Jerozolimy nie poleci również Czaputowicz.

d54rqua

- Nie uważam, że mamy do czynienia z kryzysem w relacjach między Polską a Izraelem – mówi Wirtualnej Polsce Herb Kenion, korespondent dyplomatyczny dziennika "The Jerusalem Post".

– W obu krajach trwa kampania wyborcza, która spowodowała, że utracona została finezja w dyplomacji. Po wyborach wszystko wróci do normy – dodaje. Więcej na ten temat TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d54rqua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d54rqua
Więcej tematów