Trwa ładowanie...
d1cjrla

Szef nowej KRS o decyzji SN. Leszek Mazur: nie będzie miał żadnych realnych konsekwencji

- To orzeczenie nie będzie miało żadnych realnych konsekwencji. W żaden sposób nie podważa ono statusu sędziów Izby Dyscyplinarnej - powiedział szef nowej KRS Leszek Mazur. To reakcja na orzeczenie Sąd Najwyższego, który negatywnie ocenił Radę oraz Izbę Dyscyplinarną SN.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef nowej KRS, Leszek Mazur
Szef nowej KRS, Leszek Mazur (PAP)
d1cjrla

Według przewodniczącego nowej Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura "orzeczenie Sądu Najwyższego ws. KRS w ogóle nie powinno zapaść".

Dodał, że nie będzie miało wpływu na funkcjonowanie KRS i Izby Dyscyplinarnej SN. - To orzeczenie nie będzie miało żadnych realnych konsekwencji. W żaden sposób nie podważa ono statusu sędziów Izby Dyscyplinarnej. Wprowadza tylko do systemu pewną dozę niepewności i jest wątpliwe z uwagi na zasadę nieusuwalności sędziów - tłumaczył Mazur.

Jego zdaniem, sędziowie orzekający w Izbie Dyscyplinarnej nie przestaną być sędziami. - To orzeczenie zostało wydane w konkretnej jednostkowej sprawie, która ogranicza się do oceny jednej opinii KRS z lipca 2018 r., a nie obejmuje kwestii statusu sędziów - powiedział sędzia Mazur.

d1cjrla

Akcja ratunkowa w Szczyrku. Relacja reportera WP

Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. uchwały KRS

Izba Pracy Sądu Najwyższego wydała orzeczenie w sprawie pytania prejudycjalnego, które skierowano do TSUE. Podjęto decyzję o uchyleniu uchwały Krajowej Rady Sądownictwa.

- Sąd Najwyższy stwierdza, że obecna KRS nie jest organem bezstronnym i niezawisłym od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i krajowego - powiedział na rozprawie sędzia Piotr Prusinowski, przewodniczący składu orzekającego.

d1cjrla

Decyzję SN komentował rzecznik Sądu Michał Laskowski. - Trudno będzie zignorować to, co powiedział Sąd Najwyższy. Wywody dotyczą Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej w ogóle. Według mnie, sądy będą brały to pod uwagę - powiedział.

Orzeczenie wydane przez sędziów Izby dotyczyło pierwszego z 3 pytań prejudycjalnych, które zostały skierowane do TSUE. Trybunał w listopadzie określił, że to SN ma rozstrzygać w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1cjrla

Podziel się opinią

Share

d1cjrla

d1cjrla
Więcej tematów