Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. uchwały KRS
Izba Pracy Sądu Najwyższego wydała orzeczenie w sprawie pytania prejudycjalnego, które skierowano do TSUE. Podjęto decyzję o uchyleniu uchwały Krajowej Rady Sądownictwa.
Decyzję SN komentował rzecznik Sądu Michał Laskowski. - Trudno będzie zignorować to, co powiedział Sąd Najwyższy. Wywody dotyczą Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej w ogóle. Według mnie, sądy będą brały to pod uwagę - powiedział.
Rzecznik SN zaapelował o ustabilizowanie tej sytuacji "w drodze korekt ustaw o KRS i SN”. Dodał, że rząd i parlament powinny podjąć działania zmierzające do ustabilizowania sytuacji prawnej w Polsce.
- KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej, i jest to punkt wyjścia do oceny, czy Izba Dyscyplinarna SN jest niezawisła - oceniła w środę Izba Pracy Sądu Najwyższego.
Orzeczenie wydane przez sędziów Izby dotyczyło pierwszego z 3 pytań prejudycjalnych, które zostały skierowane do TSUE. Trybunał w listopadzie określił, że to SN ma rozstrzygać w tej sprawie.
Izba Pracy SN poinformowała, że uchyla uchwałę KRS, zgodnie z którą sędzia NSA Andrzej Kuba nie mógł dalej zajmować swojego stanowiska. Dodano, że choć sprawą chciała zająć się Izba Dyscyplinarna, nie wyrażono na to zgody.
Gdyby KRS zaopiniowała Kubę pozytywnie, po akceptacji prezydenta Andrzeja Dudy sędzia mógłby dalej pracować w dotychczasowej roli.
"Wyrok Sądu Najwyższego nie pozostawia wątpliwości: Izba Dyscyplinarna powołana przez neoKRS nie jest sądem niezawisłym i bezstronnym w rozumieniu standardów europejskich. NeoKRS wg obiektywnych i subiektywnych kryteriów nie jest niezależna od władzy politycznej" - napisała na Twitterze Sylwia Gregorczyk z inicjatywy Wolne Sądy.
Reakcja posłów opozycji na oświadczenie Banasia. Kosiniak-Kamysz oczekuje działań ze strony Andrzeja Dudy
Źródło: rp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl