placeholder_5c3pvf

Szef MSZ wydał oświadczenie ws. wniosku Ziobry. "W pełni popie‎ram wniosek prokuratora generalnego"

Minister spraw zagranicznych wydał oświadczenie, w którym wyjaśnia, że jego resort nie "polemizuje" z tezami zawartymi we wniosku Zbigniewa Ziobry. Jacek Czaputowicz zapewnił, że "w pełni popiera" wniosek prokuratora generalnego do TK ws. zapytań o przepisy Traktatu o UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jacek Czaputowicz twierdzi, że MSZ nie chce podważać wniosku Zbigniewa Ziobry
Jacek Czaputowicz twierdzi, że MSZ nie chce podważać wniosku Zbigniewa Ziobry (PAP, Fot: Marcin Obara)
placeholder_5c3pvf

"Polski Trybunał Konstytucyjny ma pełne prawo oceniać konstytucyjność poszczególnych elementów traktatów europejskich i ich stosowania w praktyce" - napisał w oświadczeniu Jacek Czaputowicz. Szef polskiego MSZ zabrał głos ws. możliwości oceniania przez polski Trybunał Konstytucyjny przepisów Traktatu o UE.

Wcześniej jego resort stwierdził, że nie było podstaw, by Zbigniew Ziobro wniósł do TK uznanie za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE ws., które dotyczą sądownictwa.

placeholder_5c3pvf

"Jeszcze raz pragnę podkreślić, że stanowisko MSZ w tej sprawie przedstawia jedynie stan orzecznictwa polskiego i europejskiego w podobnych sprawach. Nie ma wobec tego żadnych podstaw, by traktować je jako podważające podstawy wniosku złożonego przez Prokuratora Generalnego” - zapewnił Czaputowicz.

Zobacz także: Bierzecie Jakiego do rządu? Sasin zdradził, gdzie widzi miejsce dla gwiazdy PiS

placeholder_5c3pvf

I dodał, że "rolą MSZ w postępowaniu przed TK nie jest proponowanie konkretnego rozstrzygnięcia, ale przedstawienie informacji, które mogą ułatwić takie rozstrzygniecie Trybunałowi Konstytucyjnemu". "Dokument nie kwestionuje w szczególności dopuszczalności wniosku złożonego przez Prokuratora Generalnego i nie polemizuje z tezami zawartymi w tym wniosku" - uznał Czaputowicz.

W środę wieczorem w tej sprawie głos zabrał również premier. - Chcę zapewnić, że TK ma pełne prawo do oceny wszystkich możliwych elementów traktatu o funkcjonowaniu UE, jest to absolutnie normalna praktyka występująca we wszystkich krajach UE - stwierdził Mateusz Morawiecki i dodał, że "nie ma żadnej rozbieżności pomiędzy ministrem sprawiedliwości i ministrem spraw zagranicznych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
placeholder_5c3pvf
placeholder_5c3pvf