Trwa ładowanie...

Szef MSZ Witold Waszczykowski: można było oczekiwać deklaracji Trumpa o zwrocie Krymu Ukrainie

Deklaracja prezydenta USA Donalda Trumpa, że oczekuje zwrotu przez Rosję Krymu Ukrainie jest mocną deklaracją. Jednak można się było jej spodziewać, bo jest zgodna z wcześniejszymi deklaracjami polityków amerykańskich - ocenił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w "Sygnałach Dnia" Radiowej Jedynki.

Share
Szef MSZ Witold Waszczykowski: można było oczekiwać deklaracji Trumpa o zwrocie Krymu Ukrainie
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
dhu28tl

- Politycy tej nowej administracji jak na przykład generał James Mattis (sekretarz obrony USA - przyp. red.) czy obecny sekretarz stanu Rex Tillerson w przesłuchaniach w Senacie jasno deklarowali swoje stanowisko i piętnowali Rosję, ta deklaracja idzie dalej, ale jest zgodna z tym duchem wypowiedzi polityków amerykańskich - powiedział Witold Waszczykowski.

Dyskusja o rozbrojeniu nuklearnym toczy się od lat

- Wielu analityków czy komentatorów wieszczyło, że to będzie administracja prorosyjska, że to są ludzie, którzy przez całe lata robili "deale" z Rosjanami na nafcie, gazie, ale okazuje się, że tak nie jest, że można było inaczej sprawować funkcje, kiedy byli biznesmenami, natomiast kiedy są już politykami odpowiedzialnymi za politykę zagraniczną, za politykę bezpieczeństwa, a również za pewną globalną politykę światową zachowują się prawidłowo - dodał szef polskiego MSZ.

dhu28tl

Pytany o doniesienia dziennika "New York Times", według którego Rosja w tajemnicy rozmieściła rakiety samosterujące oraz o zapowiedzi prezydenta Donalda Trumpa dotyczące rozmów z Rosją na temat zmniejszania ilości głowic nuklearnych na świecie, Waszczykowski odpowiedział, że dyskusja na temat rozbrojenia nuklearnego toczyła się od lat, także w trakcie rządów poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy.

- Już poprzedni rząd, poprzednia administracja amerykańska przekonała się, że Rosja absolutnie jest nieskłonna do tego, żeby rozbroić się nuklearnie, dlatego że jest słabsza w broni konwencjonalnej, w związku z tym Rosja od lat wprowadziła już do doktryny wojennej kwestię broni nuklearnej, jako broni, której może użyć, czyli nie jako broni ostatecznej, której użyje w obronie, ale również jako broni, której może użyć nawet prewencyjnie - zaznaczył Waszczykowski.

- W związku z tym nadzieje obecnej administracji, jeśli takie by były, że można z Rosją porozmawiać o rozbrojeniu nuklearnym są płonne - ocenił szef MSZ.

Taka koncepcja funkcjonuje w NATO od lat

Dopytywany o propozycje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że Polska powinna przystąpić do systemu odstraszania atomowego USA, Waszczykowski odpowiedział, że taka koncepcja "funkcjonuje w NATO od lat".

dhu28tl

Jak mówił, koncepcja udostępniania broni jądrowej w NATO tzw. nuclear sharing polega na tym, że bomby lub rakiety nuklearne są rozmieszczone w kilku państwach NATO. - To są składy, magazyny, oczywiście to nie oznacza, że państwo, na którego terytorium taką broń nuklearną się składuje ma dostęp do tej broni, ona w dalszym ciągu jest pod kontrolą amerykańską - podkreślił szef MSZ.

- My w tej chwili nie moglibyśmy ani produkować, ani posiadać broni, formalnie jesteśmy ograniczeni traktatem o nieproliferacji broni jądrowej, ale składowanie takiej broni na terenie NATO oczywiście jest dozwolone i praktykowane - stwierdził Waszczykowski.

dhu28tl

Podziel się opinią

Share
dhu28tl
dhu28tl
Więcej tematów