Trwa ładowanie...

Szef MSW za sprawdzeniem przepisów o posiadaniu broni

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere opowiedział się w niedzielę na łamach "Bild am Sonntag" za sprawdzeniem, czy obowiązujące przepisy dotyczące posiadania broni są wystarczające.

Share
Szef MSW za sprawdzeniem przepisów o posiadaniu broni
Źródło: PAP/EPA
d20wsnh

18-letni szaleniec zastrzelił w piątek w Monachium dziewięć osób z nielegalnie nabytego pistoletu.

"Nasze przepisy o broni są już teraz bardzo surowe" - powiedział de Maiziere, dodając, że "to dobrze". Przepisy unijne dotyczące broni, które mają być niebawem przyjęte, przyniosą jego zdaniem "dalszy postęp".

d20wsnh

De Maiziere powiedział, że niemiecka policja musi obecnie zbadać, w jaki sposób zamachowiec z Monachium nabył broń. "Następnie musimy dokładnie sprawdzić, czy i gdzie istnieje potrzeba podjęcia działań (legislacyjnych)" - wyjaśnił szef resortu spraw wewnętrznych.

18-letni Niemiec irańskiego pochodzenia zastrzelił w piątek w centrum handlowym w Monachium dziewięć osób, a następnie popełnił samobójstwo. Szaleniec posługiwał się pistoletem Glock. Jak poinformował bawarski minister spraw wewnętrznych Joachim Herrmann, zamachowiec nabył tę broń przez internet z Czech lub Słowacji. Pistolet został przerobiony na niezdolną do strzelania tzw. "broń teatralną" (rekwizyt teatralny), a następnie ponownie przystosowany do ostrego strzelania. Śledczy usiłują ustalić, kto dokonał tej drugiej przeróbki. Śledztwo utrudnia fakt, że z broni usunięto numer seryjny.

Telewizja ARD podała, że obywatele Niemiec legalnie posiadają 5,6 mln sztuk broni. MSW szacuje, że równocześnie w Niemczech jest od 15 do 20 mln sztuk broni nielegalnej.

Z Berlina Jacek Lepiarz

d20wsnh

Podziel się opinią

Share
d20wsnh
d20wsnh
Więcej tematów