Trwa ładowanie...

Szef dyplomacji Niemiec Sigmar Gabriel: poparcie dla pracy KE w sporze z Polską

Niemiecki szef dyplomacji Sigmar Gabriel popiera Komisję Europejską w sporze o reformę sądownictwa w Polsce.
Share
Sigmar Gabriel
Sigmar GabrielŹródło: PAP/EPA, Fot: Felipe Trueba
d4lmg6r

- Rząd federalny popiera całkowicie pracę (wiceprzewodniczącego KE - red.) Fransa Timmermansa, który ma ważne zadanie w ocenie stanu praworządności w Polsce - powiedział Gabriel po spotkaniu z holenderskim szefem dyplomacji Bertem Koendersem w Berlinie. Koenders ostrzegł, że UE to nie tylko wspólnota losu, ale i wspólnota wartości. Zadaniem KE jest monitorowanie przestrzegania traktatów unijnych.

Trwa spór KE z rządem PiS. W związku z trwającą procedurą kontroli przestrzegania prawa i praworządności przez kraj członkowski UE, polski MSZ odpowiedział w poniedziałek na uzupełniające Zalecenie Komisji Europejskiej z 21 grudnia 2016. Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans przekazał podczas posiedzenia komisarzy informacje dotyczące odpowiedzi, jaką KE otrzymała od Polski. Obszerna odpowiedź polskich władz na zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie praworządności zasługuje na skrupulatną analizę - powiedział wiceprzewodniczący KE. Jak dodał, dopiero po dokonaniu tej analizy KE zastanowi się, co dalej. Timmermans podkreślił też, że praworządność ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całej Unii Europejskiej.

Kilka dni temu Timmermans udzielił agencji Reutersa wywiadu, w którym stwierdził, że wszystkie państwa członkowskie za wyjątkiem Niemiec "muszą włączyć się w prawny spór z Polską“. Dodał, że rozumie, iż rząd Niemiec z powodu historycznie obciążonych stosunków polsko-niemieckich świadomie nie uczestniczy w tym sporze. – Mamy jednak 26 innych rządów, które mogą się wypowiedzieć – stwierdził Frans Timmermans.

rtr/Katarzyna Domagała

Czytaj więcej w DW:

Żyjemy coraz dłużej

Timmermans: Państwa UE muszą pomóc w sporze z Polską

d4lmg6r

Podziel się opinią

Share
d4lmg6r
d4lmg6r
Więcej tematów