Trwa ładowanie...

Szczyt Ukraina-Rosja. Stanowcza deklaracja Turcji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jest gotowy do przyjęcia roli gospodarza szczytu między Ukrainą a Rosją. Erdogan zaznaczył również, że Turcja jest chętna do pomocy w procesie odbudowy Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski określił z kolei rozmowy z Erdoganem jako "twarde, szczere i produktywne".

Szczyt Ukraina-Rosja. Stanowcza deklaracja Turcji Szczyt Ukraina-Rosja. Stanowcza deklaracja Turcji Źródło: ZSU
d2pqioz
d2pqioz

Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Zełenskim Erdogan podkreślił, że Turcja popiera integralność terytorialną Ukrainy. Prezydent Turcji poinformował, że podczas rozmów z Zełenskim omawiane były kwestie związane z wojną, bezpieczeństwem żeglugi na Morzu Czarnym oraz zerwanym porozumieniem z Rosją dotyczącym bezpiecznego korytarza na tym morzu dla statków przewożących ukraińskie zboże. Erdogan przypomniał, że to Ankara pomogła wynegocjować to porozumienie na początku konfliktu.

Rozmowy "twarde, szczere i produktywne"

Zełenski określił z kolei rozmowy z Erdoganem jako "twarde, szczere i produktywne". Prezydent Ukrainy zaznaczył, że Rosja nie zostanie zaproszona na pierwszy szczyt pokojowy dotyczący wojny z Ukrainą, który odbędzie się w Szwajcarii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Maczają w tym palce". Wiceminister wskazał prowokatorów zamieszek

Zełenski dodał, że przedstawiciel Rosji może wziąć udział w kolejnej rundzie rozmów pokojowych, ale dopiero po ustaleniu "mapy drogowej" przez stronę ukraińską i jej sojuszników.

d2pqioz

Przed spotkaniem z Erdoganem Zełenski wyraził wdzięczność Turcji za wsparcie Ukrainy. "Oba nasze kraje, cały region, globalne bezpieczeństwo żywnościowe wymagają bezwarunkowego bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym. Możemy to osiągnąć poprzez współpracę" - napisał Zełenski.

Prezydent Ukrainy wyraził również nadzieję na pomoc Turcji w uwolnieniu obywateli Ukrainy, w tym Tatarów krymskich, którzy są więzieni przez Rosję.

Agencja AFP informuje, że Władimir Putin, dyktator Rosji, ma w planach wizytę w Turcji, choć dokładna data nie jest jeszcze znana.

Istotne położenie Turcji

Ankara od początku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego stara się utrzymać dobre relacje zarówno z Moskwą, jak i z Kijowem. Erdogan często prezentuje się jako mediator w tym konflikcie. Jednak bliskie relacje Turcji z Rosją komplikują jej stosunki z Zachodem, który oskarża ją o ułatwianie Rosji omijania sankcji.

d2pqioz

Francuska agencja AFP zwraca uwagę na strategiczne położenie Turcji na Morzu Czarnym i kontrolę nad Bosforem, łączącym Morze Czarne z morzem Marmara. Te czynniki pozwalają Ankarze na odgrywanie istotnej roli politycznej i gospodarczej w konflikcie rosyjsko-ukraińskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2pqioz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2pqioz
Więcej tematów