Szczyt Trójkąta Weimarskiego. Oświadczenie Tuska, Macrona i Scholza
Premier Donald Tusk przebywa w Berlinie, gdzie wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem wziął udział w szczycie Trójkąta Weimarskiego. Po godz. 16 politycy wygłoszą wspólne oświadczenie.
15.03.2024 | aktual.: 15.03.2024 16:08
Zwołanie nagłego, nieplanowanego szczytu Tusk zapowiedział po spotkaniu w Waszyngtonie z prezydentem USA Joe Bidenem.
Po wtorkowym spotkaniu z Bidenem, w którym uczestniczył też prezydent Andrzej Duda, szef polskiego rządu zapowiedział, że podczas szczytu w Berlinie będzie rozmawiał z przywódcami Francji i Niemiec o sytuacji związanej ze wspieraniem Ukrainy i blokowaniem pakietu wsparcia przez amerykański Kongres.
- Prezydent Biden powiedział, że ciągle jest optymistą i że wierzy w to - i liczy na to - że ta pomoc zostanie odblokowana. Rozmawiałem z prezydentem Bidenem o tym, w jaki sposób mobilizujemy naszych kolegów w Europie. W piątek, a więc zaraz, odbędzie się nagły, nieplanowany szczyt Trójkąta Weimarskiego. Będę w Berlinie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem rozmawiać o tej sytuacji; czekają także na moje informacje z rozmów tutaj, w Waszyngtonie - zapowiedział Tusk we wtorek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: niespodziewana oferta USA dla Polski. "Politycy tego nie wiedzą"
Tusk w Berlinie
O godz. 14 Tusk został oficjalnie powitany przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza na dziedzińcu Urzędu Kanclerskiego. Donald Tusk, Olaf Scholz i Emmanuel Macron rozmawiali około 2 godziny.
Przed wylotem do Berlina Tusk zamieścił na swoim profilu na portalu X wpis w języku angielskim: "Prawdziwa solidarność z Ukrainą? Mniej słów, więcej amunicji".
WP Wiadomości