PolskaSzczyt NATO w Polsce. Prezydent Andrzej Duda: w przyszłym tygodniu w Polsce Stoltenberg i Mogherini

Szczyt NATO w Polsce. Prezydent Andrzej Duda: w przyszłym tygodniu w Polsce Stoltenberg i Mogherini

• Do Polski przyjadą: sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg i szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini
• Prezydent Andrzej Duda: wizyty odbędą się w dniach 30 maja i 2 czerwca
• Mają one związek ze szczytem NATO w Warszawie w dniach 8-9 lipca

Szczyt NATO w Polsce. Prezydent Andrzej Duda: w przyszłym tygodniu w Polsce Stoltenberg i Mogherini
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

23.05.2016 | aktual.: 23.05.2016 20:35

Przed zbliżającym się szczytem NATO, w przyszłym tygodniu Polskę odwiedzą sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg i szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini - poinformował prezydent Andrzej Duda.

- W związku ze zbliżającym się szczytem NATO, w przyszłym tygodniu będziemy mieli w Polsce dwie ważne wizyty: będzie pan sekretarz generalny NATO Stoltenberg, będzie pani wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej ds. międzynarodowych i bezpieczeństwa, pani Mogherini - powiedział na konferencji prasowej prezydent, który w poniedziałek kontynuuje wizytę w Norwegii.

- Chcemy, żeby ten szczyt miał wszechstronną agendę, to znaczy, żeby zajął się wszystkimi ważnymi problemami w kwestiach bezpieczeństwa w przestrzeni europejskiej i światowej, ale chcemy, żeby zwrócił także uwagę na problem Europy Środkowo-Wschodniej i żeby w związku z tym doszło do podjęcia decyzji zwiększających obecność Sojuszu na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski - podkreślił prezydent.

Prezydent poinformował, że wizyty te odbędą się w dniach 30 maja i 2 czerwca. Zapowiedział, że odbędzie spotkania zarówno z sekretarzem generalnym NATO, jak i szefową unijnej dyplomacji.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, odbędzie się w dniach 8-9 lipca w Warszawie.

Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

W ubiegłym tygodniu w wystąpieniu w Akademii Obrony NATO w Rzymie prezydent mówił, że szczyt NATO w Warszawie musi przynieść odpowiedzi na wyzwania dla bezpieczeństwa, napływające ze Wschodu i Południa. Duda podkreślił wówczas, że "Europa stoi w obliczu radykalnej zmiany w dziedzinie międzynarodowego bezpieczeństwa, zarówno w sąsiedztwie na Wschodzie, jak i na Południu".

Oświadczył też, że "aneksja Krymu i agresja na wschodzie Ukrainy podważyły fundamenty europejskiego bezpieczeństwa, to jest: poszanowanie prawa międzynarodowego, wewnętrznej suwerenności i terytorialnej integralności". Jednocześnie - zaznaczył - niestabilność w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie prowadzi do rosnącego zagrożenia terrorystycznego i stałego napływu migrantów do Europy.

Prezydent podkreślił, że "te zagrożenia i wyzwania przypominają nam, że musimy pozostać silni i zjednoczeni, by utrzymać nasze bezpieczeństwo, nasze wartości i nasz sposób życia". Stwierdził wówczas, że warszawski szczyt NATO "musi wystosować jasny i głośny sygnał naszej jedności, politycznej woli i zdolności do obrony naszej wolności oraz krzewienia stabilizacji".

Miejscem szczytu będzie Stadion Narodowy, przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski. Wybór Polski na miejsce kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r. Szefowie dyplomacji mają się spotkać na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, jako miejsce spotkania ministrów obrony wskazano Pałac Prymasowski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)