Trwa ładowanie...

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w Izraelu

Przywódcy Węgier, Polski, Czech i Słowacji spotkają się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Jerozolimie. Szczyt Grupy Wyszehradzkiej ma się odbyć w lutym.

Share
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w Izraelu
Źródło: PAP/EPA, Fot: Tibor Illyes
d2dtvyj

Lutowy szczyt ma doprowadzić do zbliżenia państw Grupy Wyszehradzkiej z Izraelem. Benjamin Netanjahu szuka w Unii Europejskiej sojuszników, którzy mają stanowić przeciwwagę dla "stronniczości" Brukseli wobec Izraela - podaje izraelska gazeta "The Jerusalem Post".

Jak potwierdziło gazecie izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, spotkanie z liderami najbardziej prawicowych państw Europy ma się odbyć 18-19 lutego. Swoją obecność potwierdzili: premier Węgier Viktor Orban, Mateusz Morawiecki, czeski premier Anderj Babis i szef Słowacji Peter Pellegrini.

d2dtvyj

Będzie to pierwsza wizyta polskiego premiera Mateusza Morawieckiego w Izraelu. Kryzys między państwami spowodowało uchwalenie w styczniu 2018 r. kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o IPN. Zakładała ona karanie grzywną lub więzieniem do 3 lat za publiczne przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Po ostrej krytyce tej ustawy, rząd PiS w czerwcu 2018 r. uchylił kontrowersyjny przepis. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Źródło: "The Jerusalem Post"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2dtvyj

Podziel się opinią

Share
d2dtvyj
d2dtvyj
Więcej tematów