Trwa ładowanie...

Szczerski: prezydent oczekuje od rządu odpowiedzialnej decyzji w sprawie uchodźców

- Prezydent Andrzej Duda oczekuje od rządu odpowiedzialnej decyzji w sprawie uchodźców ­- powiedział w Niemczech, prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Ocenił, że w tej sprawie rząd jest w defensywie na forum europejskim i powinien odpowiadać tak, jak oczekują tego obywatele.
Share
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiŹródło: Newspix, Fot: DAMIAN BURZYKOWSKI
d2ntx20

Szczerski ocenił, że dzisiaj najważniejsza jest odpowiedź na trzy problemy, czyli: politykę azylową, pomoc humanitarną i to, jak Polska może włączyć się w rozwiązanie problemu u źródeł kryzysu. Zaznaczył, że prezydent oczekuje konsekwentnej, stanowczej i odpowiedzialnej odpowiedzi w tych sprawach od polskiego rządu i partnerów europejskich.

Dopytywany o liczbę uchodźców, którą zdaniem prezydenta Polska powinna przyjąć, Szczerski odpowiedział, że nie będzie w tej sprawie udzielał żadnych rad. Jego zdaniem strategia negocjacyjna polskiego rządu została błędnie obrana i jest on "cały czas w defensywie na forum polityki europejskiej".

Minister pytany przez dziennikarzy o opinię prezydenta, na jakie rozwiązania w sprawie kwot Polska powinna się zgodzić, odparł: Prezydent przede wszystkim oczekuje od premier Ewy Kopacz i rządu odpowiedzialnej decyzji.

d2ntx20

Według Szczerskiego, jeżeli decyzja w sprawie uchodźców pokaże wyraźny podział Europy, to nie będzie ona dobra także w kontekście kryzysu bezpieczeństwa na Wschodzie. Zdaniem Szczerskiego na kryzys imigracyjny władze powinny odpowiadać tak, jak oczekują tego obywatele i takie reakcje powinny komunikować partnerom europejskim.

Według wyliczeń KE Polska powinna przyjąć 9287 uchodźców ze 120 tysięcy, którzy mają zostać rozdzieleni między państwa UE w ciągu dwóch lat. Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna zadeklarował w artykule opublikowanym w poniedziałek na łamach kilku europejskich gazet, że wobec narastającego kryzysu migracyjnego Polska jest w stanie przyjąć dobrowolnie więcej uchodźców, niż wynika to z kwoty zaproponowanej przez KE. Zastrzegł, że konieczne są jednak "kompleksowe i skuteczne" kroki ze strony UE i krajów członkowskich w kwestii polityki azylowej i migracyjnej.

Europa obraduje ws. kryzysu

We wtorek szefowa MSW Teresa Piotrowska udaje się do Brukseli na spotkanie ministrów spraw wewnętrznych UE, dotyczące kryzysu migracyjnego, który dotyka Europy. Komisja Europejska i luksemburska prezydencja w UE chcą wprowadzenia kwotowego podziału uchodźców, na co nie zgadzają się Polska, Słowacja, Czechy i Węgry. Z kolei w środę odbędzie się w Brukseli nadzwyczajny szczyt UE w sprawie uchodźców zwołany przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

d2ntx20

Prezydent Andrzej Duda przebywa z dwudniową wizytą w Niemczech w związku ze spotkaniem przywódców państw grupy Arralois. Głównymi tematami rozmów prezydentów (Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Słowenii, Węgier i Włoch) na sesjach plenarnych w Eisenach i Erfurcie jest m.in. europejska spójność, edukacja i wychowanie młodzieży. Poza sesjami plenarnymi odbywają się dwustronne spotkania Andrzeja Dudy z prezydentami Słowenii, Finlandii, Włoch i Łotwy.

d2ntx20

Podziel się opinią

Share
d2ntx20
d2ntx20
Więcej tematów