Szczepionka na COVID firmy Moderna. Opublikowano dane
Szczepionka firmy Moderna dopuszczona w Europie. Na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) opublikowano wskazania, dawkowanie i sposób podawania szczepionki.
Szczepionka firmy Moderna to druga, którą Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła do autoryzacji.
"Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków dokładnie ocenił dane dotyczące jakości, bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki i w drodze konsensusu zalecił, aby Komisja Europejska przyznała formalne warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu" - czytamy w komunikacie Europejskiej Agencji Leków.
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych opublikował na swojej stronie internetowej charakterystykę szczepionki Moderna (COVID-19 Vaccine Moderna) przeciwko COVID-19. Dokumenty zawierają szczegółowe informacje o preparacie i sposobie wykonywania szczepień.
Szczepionka na COVID Moderny. Szczegóły
Szczepionka Moderny wskazana jest do czynnego uodparniania osób w wieku 18 lat i starszych w celu zapobiegania chorobie COVID-19, wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2. Preparat podawany jest w cyklu obejmującym dwie dawki po 0,5 ml.
Zaleca się podanie drugiej dawki po upływie 28 dni od pierwszej. Nie istnieje możliwość mieszania preparatu z innymi szczepionki.
"Osoby, które otrzymały pierwszą dawkę COVID-19 Vaccine Moderna powinny otrzymać drugą dawkę COVID-19 Vaccine Moderna, aby ukończyć cykl szczepienia" – zaznaczono.
W dokumencie napisano, że szczepionkę należy podawać domięśniowo. Preferowanym miejscem podania jest mięsień naramienny.
"Należy odroczyć szczepienie u osób, u których występuje ciężka choroba przebiegająca z gorączką albo u których występuje ostre zakażenie. Występowanie łagodnego zakażenia lub niewielkiej gorączki nie powinno prowadzić do odroczenia szczepienia" – wskazano.
W dokumencie wymieniono przypadki, w których należy zachować ostrożność przy podawaniu szczepionki.
Podkreślono, że okres utrzymywania się ochrony zapewnianej przez szczepionkę jest nieznany, ponieważ jest to nadal ustalane w toczących się badaniach klinicznych.
Charakterystyka opisuje też kwestie skuteczności. Zaznaczono, że może nie zapewniać pełnej ochrony przed upływem co najmniej 14 dni od otrzymania drugiej dawki szczepionki.
Czytaj też: Moderna. Komisja Europejska podjęła decyzję
"Tak jak w przypadku każdej innej szczepionki, COVID-19 Vaccine Moderna może nie zapewniać ochrony wszystkim osobom, które przyjmą szczepionkę" – wskazano.
Przypomnijmy, że Europejska Agencja Leków dopuściła do użycia szczepionkę Moderny w środę. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w czwartek, że powinna ona dotrzeć do Polski w przyszłym tygodniu. Od 27 grudnia w Polsce wykonywane są szczepienia tylko jednym preparatem – firmy Pfizer i BioNTech.