PolskaSzczepienia krok po kroku. Kiedy twoja kolej?

Szczepienia krok po kroku. Kiedy twoja kolej?

Od 27 grudnia 2020 roku trwają w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. Kalendarz szczepień wyznacza Narodowy Program Szczepień. Był on już jednak wielokrotnie zmieniany. Nic dziwnego, że wiele osób nie wie, kiedy przypada ich kolej. Wyjaśniamy, kto już może się zapisać na szczepienie.

Szczepienia krok po kroku. Kiedy twoja kolej?
Szczepienia krok po kroku. Kiedy twoja kolej?
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Grygiel
Violetta Baran

Kto może się już zapisać na szczepienie? To, wbrew pozorom, proste.

Urodziłeś się w roku 1961 lub wcześniej? Możesz sięgać po telefon lub siadać przed ekranem komputera i zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19.

Może to także zrobić każda osoba, która jest nauczycielem, wykładowcą akademickim, pracownikiem ochrony zdrowia, pracuje w służbach mundurowych, jest studentem medycyny lub pracownikiem DPS i do tej pory się nie zaszczepiła.

Szczepić mogą się także rodzice wcześniaków oraz osoby z chorobami przewlekłymi (nowotwory, przeszczepy, dializy).

Zapisać na szczepienie mogą się także ci, którzy urodzili się w roku 1981 lub wcześniej. Jest jednak jeden warunek: musieli wcześniej wypełnić formularz zgłoszenia chęci szczepienia na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

12 kwietnia ruszają zapisy dla kolejnych grup

A co mają począć ci, którzy takiej chęci wcześniej nie zgłosili? Muszą poczekać, aż "otworzy się" ich okienko na zapisy. I tak:

  • 12 kwietnia - start zapisów na szczepienia dla rocznika 1962,
  • 13 kwietnia - start zapisów na szczepienia dla rocznika 1963,
  • 14 kwietnia - start zapisów na szczepienia dla rocznika 1964,
  • 15 kwietnia - start zapisów na szczepienia dla rocznika 1965,
  • 16 kwietnia - start zapisów na szczepienia dla rocznika 1966,
  • 17 kwietnia - start zapisów na szczepienia dla rocznika 1967,
  • 19 kwietnia - start zapisów na szczepienia dla rocznika 1968,
  • 20 kwietnia - start zapisów na szczepienia dla rocznika 1969,
  • 21 kwietnia - start zapisów na szczepienia dla rocznika 1970,
  • 22 kwietnia - start zapisów na szczepienia dla rocznika 1971,
  • 23 kwietnia - start zapisów na szczepienia dla rocznika 1972,
  • 24 kwietnia - start zapisów na szczepienia dla rocznika 1973.

Ten harmonogram, oczywiście, może ulec zmianie. Od 27 grudnia, gdy rozpoczęły się szczepienia, zmieniano go już wielokrotnie.

Start etapu "0"

Zgodnie z opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia dokumentem, jakim jest Narodowy Program Szczepień, kalendarz szczepień na COVID-19 został pierwotnie podzielony na cztery etapy: zero, pierwszy, drugi i trzeci.

W pierwszej kolejności szczepionki przeciw SARS-CoV-2 miały zostać podane osobom, które są najbardziej narażone na zarażenie koronawirusem. Do grupy zero zakwalifikowano personel medyczny, farmaceutów i techników farmaceutycznych zatrudnionych w aptekach, jak również personel niemedyczny szpitali i przychodni, czyli np. pracowników administracji, dostawców czy pracowników ochrony.

W grupie zero znaleźli się także pracownicy sanepidów, DPS-ów, wykładowcy i studenci uczelni medycznych oraz rodzice wcześniaków.

Etap zero zakończył się wraz z rozpoczęciem etapu I. Szczepienia osób z tej grupy wciąż jednak trwają.

ETAP I

Etap pierwszy miał objąć osoby po 60. roku życia, osoby z chorobami przewlekłymi (nowotwory, przeszczepy, dializy) oraz służby mundurowe i prokuratorów.

Zgodnie z harmonogramem 15 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia dla osób, które skończyły 80 lat.

Tego samego dnia uruchomiono też formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

Obraz
© WP

22 stycznia ruszyła rejestracja dla osób, które skończyły 70 lat. Osoby te miały rozpocząć szczepienia 25 stycznia. Pojawił się jednak problem z dostawami szczepionek Pfizera i Moderny. Chętni mogli więc się zarejestrować, ale nie wyznaczano im terminu szczepienia.

Nauczyciele zaszczepieni preparatem AstraZeneca

Do Polski dotarły jednak dostawy szczepionki AstraZeneca. Tej nie można było jednak podać osobom po 65. roku życia. Rząd zdecydował się więc na zmianę harmonogramu szczepień.

8 lutego rozpoczęły się zapisy na szczepienia nauczycieli i opiekunów pracujących w żłobkach. Zapisy objęły osoby do 60. roku. 15 lutego ruszyły zapisy dla nauczycieli do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich. Wszyscy, którzy wówczas się zgłosili zostali zaszczepieni preparatem AstraZeneca.

Szczepienia w Rzeszowie. Tak wyglądała poczekalnia

Na początku marca po raz kolejny zmieniono harmonogram szczepień. 11 marca ruszyły zapisy dla rocznika 1952. Tydzień później, między 18 a 20 marca uruchomiona została rejestracja dla chętnych urodzonych między 1952 a 1954 r. Od 22 do 24 marca trwać miały zapisy dla grupy 1952 - 1956. Jako ostatni, między 25 a 27 marca na szczepienie na COVID-19 rejestrować mieli się seniorzy z grupy 70+.

20 marca rząd postanowił jednak przyspieszyć program szczepień, uruchamiając od 23 marca możliwość rejestracji na szczepienie także dla osób, które urodziły się między 1957 a 1961 r.

Jednocześnie 24 marca ruszyły szczepienia dla służb mundurowych.

Rezygnacja z etapu II i III. Start szczepień populacyjnych

30 marca rząd wywrócił do góry nogami cały dotychczasowy harmonogram szczepień. Zrezygnował bowiem z II i III etapu szczepień i ogłosił początek szczepień populacyjnych. Co to oznacza? Nie będzie już miało znaczenia, gdzie pracujesz, ale ile masz lat. To wiek będzie decydował o kolejności szczepienia.

- 12 kwietnia rozpoczną się zapisy na szczepienia osób z rocznika 1962, a przez kolejne dwa tygodnie taka możliwość będzie udostępniana kolejnym rocznikom aż do osób urodzonych w roku 1973 - ogłosił minister Dworczyk.

Dzień później, a właściwie w nocy z 31 marca na 1 kwietnia, bez wcześniejszej zapowiedzi, wystawiono skierowania na szczepienia dla osób z roczników 1962-1981, które po 15 stycznia, na specjalnym formularzu zgłosiły chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Wybuchł chaos, za który minister Dworczyk kilkakrotnie przepraszał.

Jak zapisać się na szczepienie?

Rejestracja do szczepienia na koronawirusa jest możliwa poprzez trzy kanały:

  • infolinia telefoniczna pod numerem 989,
  • SMS na 880-333-333,
  • formularz na stronie www.pacjent.gov.pl (niezbędny Profil Zaufany).

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (247)