Trwa ładowanie...

Wirus mutuje. Powtórzą szczepienia?

Być może osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 będą musiały zostać ponownie zaszczepione. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska nie ukrywa, że jesienią lub kolejnej wiosny taka decyzja może zostać podjęta. Powodem są mutacje koronawirusa.
Share
Szczepienie na covid
Szczepienie na covidŹródło: East News, Fot: Marcin Bruniecki
d19jvva

Wieczornym gościem w TVP Info był wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Pytany był o to, czy będzie trzeba jesienią przeprowadzić trzecią turę szczepień przeciwko koronawirusowi. Trzecią dawkę miałyby - z powodu mutacji wirusa - przyjąć osoby, które szczepione były na początku roku.

- W tej chwili nie odpowiem na to pytanie tak ani nie, ponieważ w tej chwili trwają badania. Być może będzie taka sytuacja, że trzeba będzie tą szczepionkę powtórzyć. Czy to będzie jesień czy to będzie następna wiosna, w tej chwili naprawdę trudno powiedzieć, na jak długo ta skuteczność szczepionki gwarantuje nam ochronę przed zakażeniem koronawirusem - powiedział Kraska.

Wiceszef resortu zdrowia stwierdził, że z powodu mutacji wirusa jest "niebezpieczeństwo, że trzeba będzie tą szczepionkę w jakiś sposób modyfikować”.

d19jvva

WP News wydanie 08.04, godzina 16:50

Czytaj także: Szczepienia w Rzeszowie. Jednorazowe strzykawki wykorzystano wielokrotnie? "Było polecenie, szybko odwołane"

Koronawirus ma różne mutacje

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o występujących w Polsce odmianach koronawirusa. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że dominującą mutacją jest ta brytyjska. Jeśli chodzi o zakażenia wariantem południowoafrykańskim i brazylijskim, to mamy do czynienia z pojedynczymi przypadkami.

Czytaj również: Rekord ofiar koronawirusa. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia z 8 kwietnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d19jvva

Podziel się opinią

Share
d19jvva
d19jvva
Więcej tematów