Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw

Szczeciński Ruch Miejski - Członkowie, liderzy, sondaże

Szczeciński Ruch Miejski jest swoistą alternatywą dla polityki lokalnej. www.ruchmiejski.pl
Podziel się

Szczeciński Ruch Miejski założony został przez społeczników, aktywistów miejskich oraz przedsiębiorców i nauczycieli akademickich, którzy od wielu lat działają na rzecz poprawy jakości życia w Szczecinie. Ponadto Szczeciński Ruch Miejski jest wyrazem sprzeciwu wobec jakości lokalnej polityki i odpowiedzią na brak dialogu pomiędzy społeczeństwem a władzą.

Qaqwqwrqw

Szczeciński Ruch Miejski - program

Szczeciński Ruch Miejski poprzez aktywne działania zamierza usprawnić przestrzeń miejską, zwiększyć mobilność mieszkańców oraz usprawnić system edukacji i zarządzania miastem. Zaczynając jednak od początku, ''Zielony Szczecin'' to pierwszy projekt ruchu miejskiego, dzięki któremu miasto zaczęłoby ubiegać się o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2024 roku. Aby było to możliwe, do 2020 roku recyklingowi musiałoby być poddane ok. 50 proc. wszystkich śmieci komunalnych, a dodatkowo do 2024 roku Szczeciński Ruch Miejski chciałby zasadzić 10 000 drzew.

Co więcej, poprawie musiałaby ulec jakość powietrza, dlatego działacze SRM myślą o wprowadzeniu stacji pomiarowych na każdym osiedlu w Szczecinie. Ostatnim założeniem ''Zielonego Szczecina'' byłoby wsparcie dla żyjących w mieście zwierząt, zarówno ptaków, nietoperzy jak jeży, dzików oraz bezdomnych kotów i psów.

Następny projekt Szczecińskiego Ruchu Miejskiego dotyczy wspomnianej mobilności mieszkańców poprzez zwiększenie przestrzeni dla pieszych, rowerzystów, zmniejszenia ilości korków w mieście oraz poprawienie ogólnego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego zgodnie z ''wizją 0'' czyli 0 śmiertelnych wypadków na ulicach miasta w jednym roku.

Trzecim założeniem programowym SRM-u jest wzbogacenie oferty kulturalnej oraz uczynienie Szczecina turystycznym i kulturalnym centrum regionu. Na poprawę sytuacji w mieście według Szczecińskiego Ruchu Miejskiego wpłynąłby także rozwój edukacji oraz lepsze planowanie w zakresie budowy ośrodków kulturalno-edukacyjnych, które znajdowałyby się blisko miejsca zamieszkania uczniów, co pozwoliłoby obniżyć koszty dojazdu do placówki.

Na koniec wspomnieć należy o aktywności w dziedzinie sportu i rekreacji. Szczeciński Ruch Miejski planuje m.in. wprowadzić specjalny fundusz dla mieszkańców, dzięki któremu możliwe byłoby finansowanie obiektów sportowych, sal gimnastycznych oraz pracy trenerów na zorganizowanych zajęciach dla lokalnej społeczności.

Qaqwqwrqw

Szczeciński Ruch Miejski - wybory samorządowe 2018

Podczas wyborów samorządowych w 2018 roku Szczeciński Ruch Miejski wystawił swoich kandydatów w wyborach do Rady Miasta we wszystkich okręgach.

Oprócz tego w wyborach na prezydenta Szczecina wystartuje kandydat Szczecińskiego Ruchu Miejskiego Piotr Czypicki. Czypicki, który od urodzenia mieszka w Szczecinie, na rzecz miasta działa od 2009 roku. Przez ten czas inicjował wiele różnych projektów, w tym pierwszy w Szczecinie Street Day – Święto Ulicy Rayskiego czy rodzinny piknik przy pl. Tobruckim, który był zarazem protestem przeciw budowie parkingowca znajdującego się w tym samym miejscu.

Ponadto Piotr Czypicki od 2010 roku działa w zarządzie, a od 2014 roku pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia SENS odpowiedzialnego m.in. za organizację cyklicznego plebiscytu na najpiękniejszą kamienicę i witrynę roku. Od 2017 roku kandydat jest także członkiem federacji Piesza Polska oraz współzałożycielem Szczecińskiego Ruchu Miejskiego, za pośrednictwem, którego zorganizował wiele publicznych debat na tematy: jakości powietrza w Szczecinie, prawach pieszego w mieście czy Kodeksu Radnego.

Jeśli chodzi o kandydatów Szczecińskiego Ruchu Miejskiego do Rady Miasta w Okręgu Wyborczym 1 (Dąbie, Kijewo, Międzyodrze-Wyspa Pucka, Podjuchy, Słoneczne, Zdroje, Żydowce-Klucz) listę otwiera wspomniany właśnie Piotr Czypicki. Jedynką w Okręgu Wyborczym 2 (Pomorzany, Nowe Miasto, Turzyn, Śródmieście-Zachód, Gumieńce) jest Karolina Kulińska, a na czele listy Okręgu Wyborczego 3 (Stare Miasto, Centrum, Drzetowo-Grabowo, Śródmieście-Północ) znalazł się Jakub Mołda. Jeśli natomiast chodzi o ostatnie dwa Okręgi Wyborcze 4 (Łękno, Pogodno, Bezrzecze, Świerczewo, Arkońskie-Niemierzyn) i 5 (Osów, Niebuszewo, Stołczyn, Skolwin, Gocław, Warszewo, Żelechowa) otwierają je kolejno: Tomasz Nowakiewicz i Marcin Szneider.

Cele

- rewitalizacja dzielnic Szczecina, w tym m.in. Śródmieścia, Gocławia, Stołczyna, Dąbia, Podjuch
- zwiększenie wydatków na kulturę o co najmniej 50%
- 100 km nowych tras rowerowych
- wprowadzenie biletu miesięcznego na wszystkie linie na komunikację miejską za 80 zł

Ideologie

- lokalny patriotyzm
- interdyscyplinarność
- demokracja miejska

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw