Trwa ładowanie...
d3gb4k1
IAR

Szczecin: nowy dowódca Korpusu NATO

Niemiecki generał broni Manfred Hofmann obejmie dziś dowództwo Międzynarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Stanowisko przejmie od generała broni Bogusława Samola, który służył jako dowódca jednostki od grudnia 2012 roku. W ceremonii weźmie udział prezydent Andrzej Duda.
Share
Szczecin: nowy dowódca Korpusu NATO
Źródło: fotolia, Fot: Artur Grom
d3gb4k1

Manfred Hofmann rozpoczął karierę wojskową od służby w 3. Kompanii Lekkiego Batalionu Piechoty 471 w Oberbexbach. Później pracował w Wydziale Kadr Bundeswehry w Kolonii i Ministerstwie Obrony Narodowej. W latach 2005 - 2006 pełnił obowiązki szefa sztabu na misji Althea w kwaterze EUFOR w Sarajewie. Zanim objął stanowisko dowódce szczecińskiego Korpusu był Zastępcą Dyrektora w Federalnym Biurze do spraw Personalnych Bundeswehry w Kolonii.

Kadencje dowódcy Korpusu trwają trzy lata i są obsadzane rotacyjnie przez polskich i niemieckich generałów. Stanowisko zastępcy i szefa sztabu również obejmowane są cyklicznie przez wojskowych z Danii, Niemiec i Polski, krajów, które w 1999 roku utworzyły jednostkę w Szczecinie.

Obecnie Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni jest w trakcie przejścia do struktury dowodzenia wysokiej gotowości bojowej. Żołnierze ze Szczecina wezmą udział w największych w historii NATO ćwiczeniach "Compact Eagle 2015", które odbędą się w listopadzie na poligonach w Zegrzu i Mińsku Mazowieckim. Najpóźniej przed szczytem NATO w Warszawie, który odbędzie się 8 i 9 lipca 2016 roku, jednostka ma udowodnić swoje zdolności operacyjne do dowodzenia tak zwaną "szpicą". Do końca 2018 roku szczeciński Korpus ma być gotowy do dowodzenia komponentami połączonymi, czyli jednostkami morskimi i powietrznymi.

d3gb4k1

Wzmocnienie gotowości bojowej wiąże się z powiększeniem liczby personelu do 400 osób oraz budową nowej infrastruktury w Koszarach Bałtyckich. Obecnie w Szczecinie stacjonują żołnierze z 16 krajów, ostatnio dołączyli mundurowi z Wielkiej Brytanii i Turcji. W tym roku Korpus NATO planuje przyjąć kolejne państwa członkowskie: Grecję, Francję i Holandię. Dołączyć także mają żołnierze z Finlandii i Kanady.

d3gb4k1

Podziel się opinią

Share
d3gb4k1
d3gb4k1
Więcej tematów