Trwa ładowanie...
d292zc5

"SZ" o sędzim Waldemarze Żurku: walczy z demontażem państwa prawa

Sędzia Waldemar Żurek należy do najbardziej zdecydowanych krytyków wdrażanych przez PiS zmian w sądownictwie. "Sueddeutsche Zeitung” przedstawia go jako odważnego przeciwnika demontażu państwa prawa w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Waldemar Żurek twierdzi, że ostatnią nadzieją polskiego sądownictwa jest Europa
Waldemar Żurek twierdzi, że ostatnią nadzieją polskiego sądownictwa jest Europa (PAP, Fot: Rafał Guz)
d292zc5

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung” przedstawia sylwetkę polskiego sędziego Waldemara Żurka, który "walczy przeciwko demontażowi państwa prawa, jak również przeciwko swojemu przeniesieniu na inne stanowisko”. Sytuacja w polskim wymiarze sprawiedliwości nie ma nic wspólnego z praworządnością – cytuje Żurka "SZ". "Naszą ostatnią nadzieją jest Europa” – powiedział niemieckiej gazecie polski sędzia.

Autor materiału, warszawski korespondent "SZ" Florian Hassel informuje, że Żurek był rzecznikiem Sądu Odwoławczego w Krakowie oraz członkiem i rzecznikiem Krajowej Rady Sądownictwa (KSR). Po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość Żurek i jego koledzy protestowali przeciwko sprzecznym z konstytucją ustawom likwidującym niezależność Trybunału Konstytucyjnego i innych sądów.

d292zc5

Sprzeciw wobec władzy to dla Żurka nie pierwszyzna – zaznacza autor. Jako młody chłopak przyszły sędzia brał udział w protestach górników przeciwko komunistycznemu reżimowi i przemycał podziemne ulotki.

PiS jak komuniści?

"Nie przypuszczałem, że my Polacy trzy dekady po upadku komunizmu znów będziemy musieli walczyć o wolność i prawa” – mówi Żurek. Jak dodaje, działania podejmowane przez rząd przeciwko sądom przypominają mu "utrwalanie władzy przez komunistów i ich propagandę”. Hassel zwraca uwagę, że jednym z adwersarzy Żurka jest Stanisław Piotrowicz, który "w komunistycznych czasach uczestniczył w ściganiu dysydentów”.

d292zc5

Omawiając zmiany wprowadzone po 2015 roku w polskim wymiarze sprawiedliwości przez PiS, Hassel pisze o "setkach wybranych przez partię i rząd sędziów” wysłanych przez kontrolowaną przez PiS nową KRS do sądów wszystkich szczebli, włącznie z Sądem Najwyższym.

"SZ" przedstawia kulisy konfliktu Żurka z powołaną przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę nową prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, Dagmarą Pawełczyk-Woicką. Nowa prezes przeniosła go z wydziału odwoławczego do orzekania w pierwszej instancji, a także odwołała z funkcji rzecznika prasowego sądu. Sędzia Żurek te działania uznał za mobbing i skierował sprawę do sądu.

"Żurek nie dał się zastraszyć” – pisze Hassel. Sędzia nadal protestuje przeciwko nowym ustawom, publikuje artykuły i spotyka się z obywatelami. "Mam dziewięciu adwokatów, którzy reprezentują mnie wobec władz” – powiedział w rozmowie z "SZ".

Unia Europejska nadzieją?

Autor pisze o spotkaniach Żurka z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Przesłanie Żurka brzmi: "Polska znajduje się na decydującym etapie w drodze do państwa autorytarnego. Jeżeli UE nie powstrzyma naszego rządu, Polska może stać się po Węgrzech i Wielkiej Brytanii kolejną bombą, która doprowadzi do eksplozji Unii”.

d292zc5

Żurek przypomina o wyborach parlamentarnych w Polsce na jesieni tego roku. "Jeżeli PiS zostanie ponownie wybrany, to represje ulegną zwiększeniu i resztka niezależnych instytucji sądowych w Polsce zostanie zlikwidowana” – ostrzega sędzia Żurek. Jedynie Trybunał Sprawiedliwości UE może powstrzymać polski rząd, przynajmniej dopóki Polska nie wystąpiła z UE.

Przeczytaj też:
Coraz mniej Polaków wierzy w niezależność sądów
KRS broni się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d292zc5

Podziel się opinią

Share

d292zc5

d292zc5
Więcej tematów