ycipk-49scem

SN skierował kolejne pytania do TSUE na kanwie sprawy sędziego Żurka

Sąd Najwyższy przedstawił kolejne pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Na kanwie sprawy krakowskiego sędziego Waldemara Żurka SN chce zapytać o procedury powoływania nowych sędziów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
SN kieruje kolejne pytania do TSUE
SN kieruje kolejne pytania do TSUE (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
ycipk-49scem

Izba Cywilna SN w składzie siedmiorga sędziów rozpoznała zagadnienie prawne z marca 2018 roku.

Przypomnijmy: 8 marca Izba Kontroli Nadzwyczajnej w jednoosobowym składzie, w którym zasiadał sędzia Aleksander Stępkowski, postanowiła o odrzuceniu odwołania sędziego Waldemara Żurka, który wnioskował o wyłączenie ze swej sprawy wszystkich sędziów tej Izby. Jego pełnomocnicy twierdzili, że "istnieje ryzyko", iż cały konkurs dotyczący wyboru sędziów SN przeprowadzony przez nową KRS "był nieważny z mocy konstytucji".

Zdaniem Sądu Najwyższego, doszło do "rażącego naruszenia prawa w postępowaniu nominacyjnym". Jak czytamy w specjalnym oświadczeniu, SN "powziął wątpliwość, czy sąd, w którego składzie zasiadała osoba powołana z takim naruszeniem, jest sądem niezawisłym, bezstronnym i ustanowionym uprzednio na mocy ustawy w rozumieniu prawa Unii Europejskiej". Dlatego Izba Cywilna SN zdecydowała się wysłać pytanie prejudycjalne do TSUE. Według sędziów rozpatrujących tę sprawę, problem z nominacją może dotyczyć 37 sędziów.

ycipk-49scem

Zobacz także: Saryusz-Wolski o Trzaskowskim: zgubił busolę

- SN miał na uwadze, że było to również naruszenie intencjonalne wpisujące się w działania władzy ustawodawczej, które począwszy od wszczęcia procedury nominacyjnej, zmierzały do tego, aby ograniczyć możliwość kontroli sądowej uchwał KRS z wnioskami o powołanie sędziów do SN - podkreślił w uzasadnieniu postanowienia SN sędzia Karol Weitz.

To jednak nie wszystko. Sąd Najwyższy złożył wniosek o zastosowanie przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej trybu przyspieszonego.

ycipk-49scem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
ycipk-49scem
ycipk-49scem