"Dotarli do wybrzeża". Siły izraelskie całkowicie otoczyły Gazę [RELACJA NA ŻYWO]
Niedziela to 30. dzień wojny między Izraelem a Hamasem.Siły izraelskie twierdzą, że udało im się całkowicie otoczyć Gazę. Rzecznik IDF Daniel Hagari przekazał, że siły izraelskie całkowicie otoczyły Gazę i podzieliły enklawę na dwie części. Mówił, że żołnierze dowodzeni "dotarli do wybrzeża i utrzymują je". - Dziś jest północna i południowa Gaza - oznajmił Hagari. Przyznał też, że wojsko "przeprowadza intensywny ostrzał w Strefie Gazy". Zapewnił jednak, że IDF nadal pozwoli cywilom opuścić północną Gazę i udać się na południe. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w związku z uzyskaną od strony izraelskiej i egipskiej informacją o czasowym wstrzymaniu możliwości ewakuacji cudzoziemców ze Strefy Gazy, opuszczenie jej przez obywateli polskich jest na chwilę obecną niemożliwe.
- W sobotni wieczór, w wyniku izraelskiego bombardowania obozu dla uchodźców Maghazi, położonego w Strefie Gazy, zginęło 51 Palestyńczyków - taką informację przekazała palestyńska agencja informacyjna WAFA. Reuters podaje, że ofiarami były głównie kobiety i dzieci.
- - To może być walka w najbliższym kontakcie, twarzą w twarz z przeciwnikiem. Liczyć się będzie szybkość otwarcia ognia i to, ile masz magazynków i granatów na kamizelce taktycznej. Krwawa jatka - mówi były dowódca jednostki GROM płk Piotr Gąstał o możliwym starciu armii Izraela z Hamasem, jeśli nastąpi ofensywa lądowa w Strefie Gazy.
Komunikacja w Gazie została zakłócona po raz trzeci od rozpoczęcia obecnego konfliktu między Izraelem a Hamasem. Wszyscy operatorzy telekomunikacyjni dostępni w Strefie Gazy zgłaszali w niedzielę awarie, a agencje pomocowe twierdziły, że nie mogą skontaktować się ze swoimi zespołami.
Hamas twierdzi, że armia izraelska przeprowadza dziś wieczorem "intensywne bombardowania" wokół kilku szpitali na północy Strefy Gazy, wkrótce po odcięciu telekomunikacji.
Rzecznik IDF kontradmirał Daniel Hagari przekazał, że siły izraelskie całkowicie otoczyły Gazę i podzieliły enklawę na dwie części. Mówił, że żołnierze dowodzeni "dotarli do wybrzeża i utrzymują je". - Dziś jest północna i południowa Gaza - oznajmił Hagari.
Zapewnił jednak, że IDF nadal pozwoli cywilom opuścić północną Gazę i udać się na południe.
Ajatollach Ali Chamenei, Najwyższy Przywódca Iranu, przyjął szefa terrorystycznej palestyńskiej organizacji Hamas, Ismaila Haniyeha, podały w niedzielę oficjalne media teherańskie.
Lider Hamasu przekazał informacje o rozwoju sytuacji w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Ajatollah pochwalił upór mieszkańców Gazy i wyraził żal z powodu zbrodni "syjonistycznego reżimu wspieranego bezpośrednio przez Waszyngton i niektóre inne kraje Zachodnie" - podała telewizja irańska. Agencja Tasnim - zauważa agencja Reuters - dodała, że Chamenei "podkreślił stałą politykę wspierania palestyńskiego oporu przez Teheran".
Armia izraelska zrzuciła dotąd na Gazę 1,5 miliona ulotek i wykonała 20 tys. rozmów telefonicznych, wzywając mieszkańców do ewakuowania się na północ Strefy Gazy - powiedział w niedzielę rzecznik Sił Obronnych Izraela.
Na arabskojęzycznym kanale rzecznik armii przekazał, że korytarz ewakuacyjny dla mieszkańców będzie ponownie otwarty w niedzielę, i zachęcił cywilów do "wykorzystania najbliższej okazji", by przemieścić się na południe Strefy, podał portal I24.
Na ewakuację ze Strefy Gazy czeka 29 Polaków – przekazał w niedzielę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Poinformował, że w poniedziałek planowane są spotkania z ambasadorami w tej sprawie.
Wiceminister spraw zagranicznych we wpisie na platformie X (dawniej Twitter) odniósł się do opinii jednego z użytkowników. "Przykład #fakenews, o których pisałem" – wskazał.
"Prostujemy: 1. Ewakuacja obywateli państw trzecich ze Strefy Gazy rozpoczęła się w środę, w tempie kilkudziesięciu osób na dobę. Nie jest prawdą, że ewakuowano stamtąd kilkuset Amerykanów, Anglików, Węgrów czy Czechów. Na ewakuację wciąż czeka 5-6 tys. obywateli państw trzecich, w tym 29 Polaków" – napisał wiceminister.
Polacy – jak zaznaczył – są na listach ewakuacyjnych. Lista została przekazana stronie egipskiej i izraelskiej już na początku października.
Siły Obronne Izraela twierdzą, że żołnierze 551. Brygady przeszukujący domy mieszkalne w północnej Gazie znaleźli dziesiątki sztuk broni, sprzętu i materiałów wywiadowczych.
IDF twierdzi, że skład zawierał karabiny szturmowe, pistolety maszynowe, granaty, urządzenia wybuchowe, sprzęt ochronny i drony używane przez Hamas do zrzucania materiałów wybuchowych.
Część broni i sprzętu została zniszczona, część zaś przewieziono do Izraela w celu dalszych badań - twierdzi IDF.
Około 20 osób zginęło w izraelskim uderzeniu rakietowym na obóz uchodźców Bureij, podał w niedzielę katarski portal Al Dżazira, powołując się na służby medyczne.
Według kierowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia Gazy dotychczas liczba ofiar śmiertelnych wśród Palestyńczyków w wojnie między Izraelem a Hamasem sięgnęła 9700 osób, przypomniała agencja AP.
W mediach społecznościowych pojawił się film przedstawiający operacje bojowe izraelskiej piechoty zmechanizowanej i jednostek pancernych na ziemi w północnej Strefie Gazy.
Minister obrony Yoav Galant stwierdził, że "to dobrze, że to nie on (Elijahu) jest osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo Izraela", a przywódca partii Jedność Izraela, Beni Ganc, nazwał wypowiedź ministra "bezmyślną i nieodpowiedzialną", podał Jerusalem Post.
Arabia Saudyjska potępiła wypowiedź ministra dziedzictwa. W opublikowanym oficjalnym oświadczeniu resort spraw zagranicznych oświadczył, że komentarz ministra stanowi dowód, iż "ekstremizm i brutalność" przenika członków izraelskiego gabinetu - poinformowała agencja Reutera.
Skrajnie nacjonalistyczny minister dziedzictwa Izraela Amihaj Elijahu, który powiedział podczas radiowego wywiadu w niedzielę, że użycie broni nuklearnej w Strefie Gazy w wojnie z palestyńskim ruchem Hamas jest "opcją", został zawieszony, ale nie uśmierzyło to oburzenia opozycji ani sąsiednich państw arabskich.
Politycy izraelscy uznali tę decyzję za "żart", a przywódca opozycji zażądał, żeby Elijahu został "natychmiast zdymisjonowany". - Obraził rodziny uprowadzonych zakładników, obraził społeczeństwo Izraela i spowodował szkody w naszej pozycji międzynarodowej. Obecność w naszym rządzie ekstremistów naraża wszystkich i wystawia na szwank nasze wojenne cele - powiedział cytowany przez portal Times of Israel Jair Lapid.
- Planuje się, że pacjenci chorzy na raka i osoby w ciężkim stanie zostaną przewiezione do naszego kraju samolotami pogotowia i statkami szpitalnymi - poinformował minister. Wcześniej Zjednoczone Emiraty Arabskie powiadomiły, że mogą przyjąć ze Strefy pacjentów pediatrycznych, jednak nie podały, jak mają zamiar przetransportować dzieci do Zatoki Perskiej.
Koca stwierdził, że Egipt udzielił pozwolenia na wejście do portów dwóch tureckich statków.
Wcześniej Turcja wysłała do Egiptu 200 ton pomocy humanitarnej i zespół personelu medycznego, oferując jednocześnie utworzenie szpitala polowego w pobliżu przejścia granicznego w Rafah.
Turcja i Egipt porozumiały się w sprawie przyjęcia około tysiąca rannych i pacjentów onkologicznych ze szpitala Przyjaźni Turecko-Palestyńskiej ze Strefy Gazy, oznajmił w niedzielę turecki minister zdrowia Fahrettin Koca.
Szpital, z którego mają zostać przetransportowani chorzy, jest jedyną placówką w Strefie, która przestała działać z powodu wyczerpania zapasów paliwa, przypomniała agencja Reutera.
Rzecznik IDF kontradmirał Daniel Hagari ujawnił mediom nowe informacje wywiadowcze i dowody wskazujące na wykorzystywanie przez Hamas obiektów medycznych w Strefie Gazy do celów terrorystycznych.
Hagari zaprezentował film przedstawiający podziemne wejście do szpitala Sheikh Hamad, które jego zdaniem łączy się z siecią tuneli Hamasu. Inny film pokazuje, jak bojownicy Hamasu otwierają ze szpitala ogień do sił izraelskich.
- Gdyby nie wystarczyło, że odsłoniliśmy tunel pod szpitalem, terroryści strzelali także do naszych żołnierzy ze szpitala - mówi Hagari.
Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że błaga w imieniu Boga" o zawieszenie broni w wojnie Izrael-Hamas. - Nadal myślę o poważnej sytuacji w Palestynie i Izraelu, gdzie wielu, wielu ludzi straciło życie. W imię Boga błagam, przestańcie używać broni! - powiedział papież.
- Mam nadzieję, że zostaną zastosowane rozwiązania, które pozwolą całkowicie uniknąć eskalacji konfliktu - dodał.
Jak przekazał we wtorek minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin, od 7 października w całej Francji odnotowano ponad 850 aktów antysemityzmu, czyli tyle samo, co w całym 2022 r.
W sobotę stacja BFM TV poinformowała, że 30-letnia Żydówka została dwukrotnie dźgnięta nożem w swoim domu w 3. dzielnicy Lyonu w sobotę po południu, a na drzwiach jej domu namalowano swastykę.
Od ataku Hamasu na Izrael 7 października w rejonie Paryża odnotowano 257 aktów antysemityzmu – poinformował prefekt paryskiej policji Laurent Nunez, cytowany przez agencję AFP.
Policja aresztowała prawie 90 osób, w tym tych uciekających się do obelg i przemocy – dodał Nunez zaznaczając, że nie ma jednego ustalonego profilu sprawców. Według jego słów do tej pory nie aresztowano też żadnego przedstawiciela skrajnej prawicy.
Siły Obronne Izraela potwierdzają doniesienia o ostrzale przeciwpancernych rakiet kierowanych z Libanu w rejonie Jiftah. IDF twierdzi, że uderza w źródło ostrzału rakietowego.
W ataku ranny został jeden Izraelczyk.
W miastach przygranicznych z Gazą wyją syreny. W mieście Sderot i dwóch innych regionach w pobliżu granicy z Gazą uruchomiono syreny ostrzegające o rakietach.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział prezydentowi Autonomii Palestyńskiej Mahmudowi Abbasowi podczas dzisiejszego spotkania w Ramallah, że AP powinna odgrywać kluczową rolę w przyszłości Strefy Gazy - informuje Reuters. Chodzi o sytuację, jeżeli Izraelowi uda się zlikwidować Hamas, który do tej pory rządził w enklawie.