Trwa ładowanie...
d1j76c6

Synowie Mazowieckiego pozywają radną PiS. Nazwała go "agentem NKWD i stalinowcem"

Radna PiS Anna Jaśkowska w trakcie rady miasta nazwała Tadeusza Mazowieckiego "stalinowcem, komunistą i agentem NKWD". Synowie byłego premiera domagają się publikacji przeprosin, a także zadośćuczynienia na cel społeczny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rodzina premiera Mazowieckiego chciała załatwić sprawę polubownie, jednak Jaśkowska nie przystała na ich warunki
Rodzina premiera Mazowieckiego chciała załatwić sprawę polubownie, jednak Jaśkowska nie przystała na ich warunki (PAP, Fot: Maciej Kulczyński)
d1j76c6

W maju radni z Lublina debatowali nad projektem uchwały w sprawie nowej nazwy dla jednej z ulic w mieście, która miała nosić imię Tadeusza Mazowieckiego. Ten pomysł bardzo nie spodobał się radnej PiS.

- Tadeusz Mazowiecki - stalinowiec, komunista, agent NKWD, kolaborował z okupacyjną, bolszewicką władzą w latach stalinowskich. I jeszcze wzmianka - odznaczony Orderem Orła Białego przez rząd komunistyczny - wyliczała wówczas Anna Jaśkowska.

Początkowo synowie byłego premiera domagali się od działaczki jedynie przeprosin na sesji Rady Miasta. Radna się na nie jednak nie zdecydowała, wygłosiła za to krótkie oświadczenie. Powiedziała m.in., że jej słowa „zostały wykorzystane do straszenia radnego pozwami cywilnymi”. Wnioskowała również o sprawdzenie działalności Tadeusza Mazowieckiego przez IPN. Rodzina polityka postanowiła wystąpić z pozwem do sądu cywilnego.

d1j76c6

Zobacz także: "Był bardzo silny, szarpał się". Zeznania policjanta ws. śmierci Igora Stachowiaka

- Słowa Anny Jaśkowskiej i pogardliwy ton wypowiedzi radnych PiS na tamtej sesji bardzo nas zraniły. Wszystko to uczyniono z wyraźną intencją podważenia autorytetu naszego ojca i pozbawienia go czci. Tak to odebraliśmy. Radna PiS świadomie mówiła nieprawdę, bo nie podała żadnych źródeł, na których mogłaby oprzeć swoje stwierdzenia - powiedział syn byłego premiera, Wojciech Mazowiecki.

Syn Mazowieckiego podkreśla również, że rodzina polityka próbowała załatwić sprawę polubownie, jednak Jaśkowska nie odpowiedziała na pierwsze pismo, które do niej wysłano, a w odpowiedzi na drugie stwierdziła, że "nie powiedziała na sesji rady tego, co powiedziała, ponieważ ograniczono jej swobodę wypowiedzi".

d1j76c6

Rodzina Tadeusza Mazowieckiego domaga się od Jaśkowskiej m.in. publicznych przeprosin na sesji Rady Miasta, ale również opublikowania przeprosin w dziennikach lokalnych, na dwóch portalach internetowych, a także w tygodnikach, również prawicowych. W pozwie jest też mowa o zadośćuczynieniu finansowym na cele społeczne.

Źródło: TOK FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d1j76c6

d1j76c6
d1j76c6
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów