Trwa ładowanie...
d1ktllc

Synoptycy ostrzegają: nadciągają silne ulewy, grożą nam podtopienia

• Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnymi opadami deszczu
• Będą one szczególnie odczuwalne w woj, śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim
• Lokalnie może spaść nawet 50 litrów deszczu na metr kwadratowy
• Możliwe są lokalne podtopienia - niektóre rzeki mogą przekroczyć stany ostrzegawcze i alarmowe
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Synoptycy ostrzegają: nadciągają silne ulewy, grożą nam podtopienia
(Fotolia, Fot: P.Lack)
d1ktllc

Synoptycy nie mają dla nas dobrych wiadomości. Będzie bardzo mocno padać. Ulewy zagrażają szczególnie mieszkańcom woj. śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

IMGW wydał dla tych województw ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne.

W woj. śląskim ostrzeżenie I stopnia przed ulewnym deszczem obowiązuje do godz. 21 w środę. Prognozuje się, że spadnie 30-40 l/mkw. wody, jednak lokalnie może to być nawet 50 l/mkw.

d1ktllc

IMGW wydał dla Śląska ostrzeżenie hydrologiczne II stopnia, które obowiązywać ma do czwartku, do godz. 23. W zlewniach Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły, a także na innych mniejszych rzekach prognozowane są wzrosty poziomu wody (miejscami gwałtowne) do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a nawet alarmowych.

Alert I stopnia przed ulewnymi opadami w woj. świętokrzyskim obowiązuje do godz. 22. Spaść ma tam od 25 do 35 l/mkw.

Z tego powodu dla województwa wydano także ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Obowiązuje ono do czwartku do godz. 6. W zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej, a także na innych mniejszych rzekach IMGW prognozuje wzrosty poziomu wody (miejscami gwałtowne) w strefie stanów średnich oraz miejscami do dolnej części strefy stanów wysokich. W niektórych miejscach możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenie przed ulewami 1 stopnia wydano także dla woj. małopolskiego. Spaść ma tam od 30 do 40 litrów deszczu na m/kw, lokalnie nawet 50 litrów. Ostrzeżenie obowiązuje do północy.

d1ktllc

Hydrologiczny alert I stopnia dla tego województwa obowiązuje do czwartku 11 sierpnia do godz. 7. W zlewniach: Skawy, Raby, Dunajca, Ropy, a także na innych mniejszych rzekach prognozowane są wzrosty poziomu wody (miejscami gwałtowne) do strefy stanów wysokich. Lokalnie możliwe jest przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenie I stopnia przed ulewnymi deszczami, a także burzami obowiązuje również do czwartku, do godziny 9 rano, w woj. podkarpackim. Miejscami spadnie od 30 do 40 l/mkw. wody, na południowym wschodzie województwa lokalnie do 50 l/mkw.

Alert hydrologiczny I stopnia dla tego województwa także obowiązuje do czwartku do godz. 9. W zlewniach: Wisłoki, Sanu, Wisłoka, a także na innych mniejszych rzekach prognozowane są wzrosty poziomu wody (miejscami gwałtowne) w strefie stanów średnich oraz miejscami do dolnej części strefy stanów wysokich. Miejscami możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych.

d1ktllc

Podziel się opinią

Share
d1ktllc
d1ktllc
Więcej tematów