Trwa ładowanie...
d33j078

Sylwia Spurek

Najnowsze informacje
3.3
(15 głosów)
Oceń:
d33j078
Sylwia Spurek jest obrończynią praw kobiet, osób dyskryminowanych i ofiar przemocy w rodzinie
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

Prawniczka Sylwia Spurek do lutego 2019 roku była zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich. Należy do partii Wiosna, z ramienia której startuje w wyborach do Europarlamentu.

Sylwia Spurek – życiorys i wykształcenie

Sylwia Spurek urodziła się w 1976 roku. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim i odbyła aplikację legislacyjną. Jest specjalistką w zakresie prawa karnego, administracyjnego, antydyskryminacyjnego, konsytucyjnego i międzynarodowego. Brała udział w United Nations International Law Fellowship Programme i uczestniczyła w zajęciach prowadzonych w International Women’s Human Rights Clinic na City University of New York. W 2012 roku obroniła pracę doktorską na temat przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Należy do kilku organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka, a zwłaszcza kobiet, ofiar przemocy w rodzinie i osób dyskryminowanych, np. do Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Jest ekspertką Europejskiego Instytutu ds. Równości Mężczyzn i Kobiet oraz sekcji Gender Equality Unit działającej przy Radzie Europy.

Sylwia Spurek – działalność polityczna i społeczna

Sylwia Spurek przez wiele lat nie była związana z żadną partią polityczną, choć w organach rządowych pracowała już od 2002 roku. Zaczynała jako Pełnomocnik Rady Ministrów ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn w rządzie Leszka Millera, a później Marka Belki. Funkcję tę pełniła do roku 2005.

Później dołączyła do Zespołu ds. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przez dwa lata (2010-2012) występowała jako przedstawicielka Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Komitecie Ochrony Praw, a przez cztery lata (2010-2014) była radczynią Prezesa Rady Ministrów w Departamencie Prawnym. Pełniła również funkcję wiceszefowej Biura Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania i w końcu zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania (tę drugą do lutego 2019 roku).

Sylwia Spurek należy do partii Wiosna Roberta Biedronia, której wiceprezesem jest jej partner – Marcin Anaszewicz. Otrzymała pierwszą pozycję na liście tego ugrupowania w wyborach do Paralementu Europejskiego 2019. Będzie startować w województwie wielkopolskim.

d33j078
d33j078
d33j078
Więcej tematów
d33j078