Sylwester 2023. Pogoda. Są pierwsze prognozy. Temperatury znów będą rekordowe?
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, a więc również Sylwester 2023/2024. W ubiegłym roku w całej Polsce odnotowywano rekordowo wysokie temperatury. Czy podobnej anomalii należy spodziewać się również w ostatnim dniu 2023? Prezentujemy wstępne prognozy pogody na Sylwestra i Nowy Rok.
Chociaż do Sylwestra wciąż pozostało sporo czasu, wiele osób już teraz planuje, gdzie i w jaki sposób zakończy 2023 rok. Jak wskazują prognozy długoterminowe, przełom grudnia i stycznia - podobnie jak przed rokiem - może okazać się ciepły.
Pogoda na Sylwestra. Temperatura powyżej normy
Prognozę długoterminową na grudzień przygotowało między innymi Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW. Jak wynika z modelu ECMWF opracowanego przez ekspertów instytutu, ostatni tydzień 2023 roku ma być cieplejszy od średniej tygodniowej temperatury powietrza, która wystąpiła w tych samych tygodniach w latach 1991-2020.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fajerwerki w sylwestra to horror dla zwierząt. Ekspert mówi, jak pomóc psu
Średnia prognozowana temperatura powietrza dla całego tygodnia wynosi od - 3 st. C na Podhalu, przez 0 st. C na południu i w centrum, po 2 st. powyżej zera na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim. Co jednak ważne, wspomniane wartości dotyczą średnich wartości odnotowywanych zarówno w dzień, jak i w nocy.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Zdaniem ekspertów CMM-IMGW ostatni tydzień grudnia 2023 będzie charakteryzował się opadami, mieszczącymi się w zakresie norm wieloletnich.
Sylwester. Pogoda. Synoptycy spodziewają się ciepła
Nieco więcej szczegółów wskazują amerykańskie prognozy pogody na Sylwestra opracowane przez AccuWeather. Zdaniem ekspertów zarówno ostatni dzień grudnia 2023, jak i Nowy Rok mają być ciepłe.
Prognozy długoterminowe wskazują, że maksymalne wskazania termometrów 31 grudnia oraz 1 stycznia mogą dochodzić do kilku stopni powyżej zera. Lekki mróz spodziewany jest natomiast w nocy oraz nad ranem. Prognozy nie wykluczają również możliwych opadów śniegu z deszczem oraz deszczu - w szczególności na południu kraju.
Choć aktualne prognozy długoterminowe wskazują, że na przełomie grudnia i stycznia należy spodziewać się łagodnej aury, warto mieć na uwadze, że mogą one ulec korekcie. Modele pogodowe nie przewidują również nagłych i lokalnych zjawisk, które mogą znacznie wpłynąć na predykcje.
Źródło: CMM-IMGW, AccuWeather