Trwa ładowanie...

Sylwester 2020. RPO o obostrzeniach. "Zakaz poruszania się byłby bezprawny"

Adam Bodnar ma nadzieję, że rząd nie zakaże poruszania się w sylwestra 2020. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że obecne prawo pozwala jedynie na obostrzenia związane z określonym sposobem poruszania się, np. z zachowaniem dystansu.

Sylwester 2020 i zakaz poruszania się. Adam Bodnar krytycznie o obostrzeniachSylwester 2020 i zakaz poruszania się. Adam Bodnar krytycznie o obostrzeniachŹródło: PAP, fot: PAP/Wojciech Olkuśnik, Wojciech Olkuœnik
d1ra7ht
d1ra7ht

Adam Niedzielski zapowiedział w czwartek wprowadzenie nowych obostrzeń. Wśród nich pojawią się restrykcje, które będą dotyczyć sylwestra 2020. Minister zdrowia przekazał, że zostaną wprowadzone ograniczenia dotyczące przemieszczania się. Miałyby obowiązywać od godz. 19 dnia 31 grudnia do godz. 6 dnia 1 stycznia. Uzasadnione byłoby wyjście do apteki, czy w celu zawodowym. Za złamanie restrykcji groziłyby kary.

Sylwester 2020 i zakaz poruszania się. Adam Bodnar krytycznie o obostrzeniach

Wątpliwości ws. "godziny policyjnej" zaczęli wyrażać prawnicy. Głos zabrał również Rzecznik Praw Obywatelskich, który podkreślił, że "rząd wymyśla nowe mechanizmy ograniczania naszych praw na wątłych podstawach prawnych". Adam Bodnar zaznacza, że potencjalne rozporządzenie ws. zakazu poruszania się byłoby złamaniem Konstytucji. Takie przepisy można wprowadzić jedynie w momencie stanu nadzwyczajnego, a ten nie obowiązuje.

RPO tłumaczy, że obecne przepisy pozwalają jedynie na ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się, np. z zachowaniem dystansu. Nie można natomiast wprowadzić całkowitego zakazu poruszania się. "Wprowadzenie rozwiązania, które polegałoby na zatrzymaniu wszystkich mieszkańców w domach w sylwestra 2020, byłoby bezprawne" - uważa Bodnar.

d1ra7ht

Koronawirus w Polsce. RPO: wspieram rząd w walce z pandemią

Rzecznik Praw Obywatelskich ma nadzieję, że przepisy o zakazie poruszania się nie zostaną wprowadzone. Przekonuje, że wspiera rząd w walce z pandemią koronawirusa w Polsce. Przypomina jednak, że dopiero niedawno uregulowano prawny obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. Bodnar nie wyobraża sobie również, w jaki sposób policjanci mieliby sprawdzać liczbę świętujących osób w noc wigilijną.

Sylwester 2020. Cezary Tomczyk o obostrzeniach: gigantyczny absurd

Źródło: rpo.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ra7ht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ra7ht
Więcej tematów