Trwa ładowanie...

Sylwester 2020, fajerwerki, godzina policyjna. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos

Sylwester 2020, fajerwerki, godzina policyjna - o to był pytany premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. - My godziny policyjnej nie wdrażamy - podkreślił.
Share
Sylwester 2020. Godzina policyjna odwołana? Jest decyzja
Sylwester 2020. Godzina policyjna odwołana? Jest decyzjaŹródło: PAP, Fot: Piotr Nowak
d2pi0l5

Sylwester 2020 będzie znacząco różnić się od tego, który większość z nas przeżyła w ubiegłym roku. Wszystko z powodu epidemii koronawirusa w Polsce.

Sylwester 2020. Godzina policyjna odwołana? Morawiecki zabrał głos

Jednym z obostrzeń, którym rząd chciał zmniejszyć transmisję koronawirusa w okresie świątecznym, jest tzw. godzina policyjna. Z zapowiedzi rządu wynikało, że będzie ona obowiązywała od godziny 19 w Sylwestra do 6 rano w Nowy Rok.

d2pi0l5

W niedzielę 27 grudnia premier Mateusz Morawiecki zabrał głos ws. nowych obostrzeń. Tematem był m.in. sylwester 2020, godzina policyjna oraz fajerwerki.

Szczepionka na COVID-19. Kiedy masowe szczepienia? Prezes ARM zabrał głos

- Wiemy, że wirus działa z opóźnieniem kilkutygodniowym. Wprowadziliśmy pewne obostrzenia, uprzedzając niejako wzrost zakażeń na początku stycznia - mówił Mateusz Morawiecki.

d2pi0l5

Sylwester 2020. Godzina policyjna nie obowiązuje? Premier: nie wdrażamy jej

Jak dodał, rząd apeluje o to, by w sylwestra się nie przemieszczać. - Była też mowa o godzinie policyjnej. My godziny policyjnej nie wdrażamy - podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że do wprowadzenia godziny policyjnej potrzebna jest zgoda prezydenta na wdrożenie stanu wyjątkowego na terenie państwa.

- Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne. Ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, poza właśnie godziną policyjną - zaznaczył prezes Rady Ministrów.

d2pi0l5

W rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Ustaw czytamy: "Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu: 1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej; 2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego".

Sylwester 2020. Fajerwerki 2020 dozwolone? Jest apel rządu

Podczas konferencji prasowej padło także pytanie o niewprowadzenie zakazu sprzedaży fajerwerków.

Premier nie odniósł się bezpośrednio do pytania, wspomniał jednak, że rząd obawia się wzrostu zakażeń w wyniku wzmożonego handlu w okresie przedświątecznym, z czym wiąże się zamknięcie galerii handlowych od 28 grudnia do 17 stycznia.

- Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się oraz o nieużywanie fajerwerków, by ten sylwester mógł przebiec spokojnie. Wiem, że to nie jest coś, czego oczekiwaliśmy jeszcze kilka tygodni temu, ale w tym roku właśnie tak powinno być - dodał premier Mateusz Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2pi0l5

Podziel się opinią

Share
d2pi0l5
d2pi0l5
Więcej tematów