Trwa ładowanie...

Świnoujście. Kłótnia o tunel pod Świną, w tle środki unijne

Nie milkną echa piątkowej inauguracji przekopu tunelu pod Świną. I choć Mateusz Morawiecki mówił o "potężnym wiertle, które będzie kruszyć nie tylko warstwy ziemi", to nie wspomniał, że nie byłoby ono możliwe bez środków unijnych. Dyskusja przeniosła się do internetu.
Share
Świnoujście. Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował inwestycję pod Świną
Świnoujście. Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował inwestycję pod ŚwinąŹródło: PAP, Fot: Marcin Bielecki
d3xod4m

Mateusz Morawiecki oraz Jarosław Kaczyński zainaugurowali prace przy tunelu pod Świną. - To potężne wiertło będzie kruszyć nie tylko warstwy ziemi, ale będzie kruszyć barierę niemożności, uległości i słabości. Bo bardzo wiele przedsięwzięć w Polsce, przedsięwzięć koniecznych do normalnego rozwoju, na takie bariery przez szereg lat, szereg dziesięcioleci natrafiało - mówił na Pomorzu Zachodnim premier.

Komentatorzy polityczni oraz politycy opozycji wytknęli szefowi rządu, że podczas swojego przemówienia zapomniał zawrzeć informacji o tym, że inwestycja w 85 proc. jest finansowana ze środków unijnych, a kolejne 15 proc. dopłaca miasto Świnoujście.

Jako pierwszy premiera bronił Joachim Brudziński. - Donald Tusk, gdy był premierem, podjął decyzję o przesunięciu 200 mln zł, które zapisał rząd Kaczyńskiego na tę inwestycję. Powiedział że nas na to nie stać, że to fanaberia, a teraz słyszymy: no cóż, to nie PiS, to nie rząd, to środki unijne. Tylko że po te środki trzeba było się schylić, sięgnąć i dzisiaj dzięki determinacji obecnie rządzących, dzięki woli Jarosława Kaczyńskiego, ta inwestycja się zaczyna - mówił w TVP Info wiceprezes PiS.

d3xod4m

Mateusz Morawiecki przeprosił za błędy. Wymowny komentarz Leszka Millera

Kłótnia o tunel pod Świną. Politycy wymieniają komentarze

Następnie dyskusja przeniosła się do Internetu. Inwestycję w mediach społecznościowych, a co za tym idzie działania rządu, chwalił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Odpowiedziała mu posłanka Lewicy Anna-Maria Żukowska, która zamieściła grafikę z informacjami o unijnej dotacji dla świnoujskiego tunelu.

d3xod4m

"I w czym problem? Czy tu gdzieś są zanegowane źródła finansowania? Jest wartość inwestycji ogółem, podobnie jak np. długość tunelu, bez względu na to, jaki fragment jaką metodą będzie budowany" - napisał Fogiel.

Żukowska odpowiedziała politykowi PiS krótko: "Nie są zanegowane. Są niewspomniane". Na jej replikę błyskawicznie odpowiedział polityk PiS.

"Bo najistotniejsze jest tu to, że tunel w końcu powstaje. A jak powstanie, to będzie tablica informacyjna z logo, do którego Ci tęskno. A to jest infografika z podstawowymi danymi, a nie wyczerpujące źródło informacji o całości inwestycji" - zwrócił się do posłanki Fogiel.

Świnoujście. Tunel połączy wyspy Wolin i Uznam

"Też się cieszę, że powstaje! Nie cieszę się, że premier i wicepremier mojego kraju wygłaszają przy tej okazji przemówienie napisane chyba ponad pół wieku temu w gabinecie Gomułki. Straszne to było, potwornie archaiczne. A to przecież inwestycja modernizacyjna" - zwróciła uwagę Żukowska.

d3xod4m

Drążenie tunelu między wyspą Wolina a Uznam rozpoczęło się w piątek. Maszyna TBM "Wyspiarka" będzie w stanie wydrążyć maksymalnie sześć centymetrów tunelu w ciągu minuty. Tunel w najgłębszym miejscu znajdzie się 10 m pod dnem cieśniny, która w tamtym miejscu ma 13,5 m głębokości.

Koszt budowy wyniesie ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3xod4m

Podziel się opinią

Share
d3xod4m
d3xod4m
Więcej tematów