Dziennikarze WP nominowani do nagrody im. Mariusza Waltera
Paweł Figurski i Patryk Słowik zostali nominowani do nagrody im. Mariusza Waltera. Kapituła doceniła dziennikarzy Wirtualnej Polski za cykl publikacji o ministrze nauki Dariuszu Wieczorku. W ich efekcie minister został zdymisjonowany.
Nagroda Mariusza Waltera honoruje pracowników mediów, którzy w 2024 roku wykazali się wyjątkową kreatywnością, odwagą oraz doskonałym warsztatem dziennikarskim łączonym z intuicją i wrażliwością na kwestie społeczne.
Do Nagrody Głównej za Osobowość Medialną Roku zostali nominowani: Karolina Lewicka z radia TOK FM, Jakub Sobieniowski z "Faktów TVN" oraz Agnieszka Szydłowska z Radiowej Trójki.
W kategorii Wydarzenie Roku w Mediach zauważono: Pawła Figurskiego i Patryka Słowika z Wirtualnej Polski za cykl publikacji o ministrze nauki Dariuszu Wieczorku, Renatę Kim za cykl artykułów o Collegium Humanum w "Newsweek Polska", oraz Piotra Świerczka za reportaże Siła kłamstwa, emitowane na TVN24.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lubnauer o dymisji Wieczorka. "Za dużo tych rzeczy było"
Nowe głosy w mediach reprezentują Sylwia Czubkowska z podcastu "Techstorie" (Radio TOK FM), Krzysztof Jakubowski, Agnieszka Mazuś i Krzysztof Wiejak z portalu "JawnyLublin.pl", a także Maciej Okraszewski z podcastu "Dział Zagraniczny".
W dziedzinie Sportu w Mediach nominacje otrzymali: Juliusz Ćwieluch z tygodnika "Polityka" za podcast "Rowery, nie bajki", Daria Kabała-Malarz z Canal+ Sport oraz Mirosław Żukowski, niezależny komentator sportowy.
Dymisja ministra po tekstach WP
Dariusz Wieczorek 19 grudnia 2024 roku poinformował o złożeniu rezygnacji, co miało związek z artykułami Wirtualnej Polski. Kontrowersje dotyczące ujawniali Patryk Słowik i Paweł Figurski.
Do jednej z nich doszło na Uniwersytecie Szczecińskim, kiedy to szefowa związku zawodowego poinformowała ministra nauki o nieprawidłowościach, do których według niej dochodzi na uczelni, prosząc o zachowanie anonimowości. Mimo tego minister osobiście przekazał jej pisma rektorowi.
W WP informowaliśmy również o tym, że Wieczorek nie wpisał w oświadczeniu majątkowym dwuhektarowej działki oraz wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych miejsca garażowego. Wcześniej ujawniliśmy też, że po tym, jak Wieczorek stanął na czele resortu nauki, Uniwersytet Szczeciński zmienił regulamin w taki sposób, aby żona ministra mogła zostać tam dyrektorką.