Będzie nowe święto. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, który będzie obchodzony 14 lutego.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto będzie obchodzone 14 lutego, w rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w AK. Prezydent podziękował inicjatorom oraz parlamentarzystom za poparcie ustawy.
Prezydent Duda podkreślił, że nowe święto ma na celu oddanie hołdu żołnierzom AK, którzy walczyli o niepodległość Polski. Zaznaczył, że Armia Krajowa była największą podziemną armią w Europie podczas II wojny światowej. - To święto jest istotne. Obejmuje całe spektrum oraz oddaje szacunek wszystkim uczestnikom tamtej walki – powiedział prezydent.
Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 r. na mocy rozkazu premiera RP gen. Władysława Sikorskiego. Była częścią Sił Zbrojnych RP i podlegała rządowi na uchodźstwie. Jej głównym zadaniem była walka o niepodległość oraz przygotowanie do powstania powszechnego.
Prezydent przypomniał, że w momencie powstania AK liczyła ok. 100 tys. żołnierzy, a w 1944 r. ich liczba wzrosła do 480 tys. Szacuje się, że ok. 100 tys. zginęło podczas wojny. - Było to wielkie poruszenie patriotyczne po to, by walczyć zbrojnie o odzyskanie niepodległości – podkreślił Duda.
Młodzież w szeregach AK
Prezydent Duda zwrócił uwagę na rolę młodzieży w Armii Krajowej. - W kolejnych latach do Armii Krajowej zgłaszali się ludzie młodzi, polska młodzież. Takie było wtedy patriotyczne wezwanie – dodał. Wyraził radość, że święto zostało ustanowione jeszcze za życia wielu bohaterów tamtych czasów.
AK była organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny był jedynym dowódcą krajowej siły zbrojnej. Święto ma na celu upamiętnienie ich heroicznej walki o wolność Polski.