PolskaŚwięto Wojsk Lądowych

Święto Wojsk Lądowych

Minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński
powiedział podczas uroczystości w Warszawie z
okazji święta Wojsk Lądowych, że udało się pokonać kryzys w
finansowaniu przebudowy i modernizacji polskich sił zbrojnych a
Wojska Lądowe są beneficjentem tej nowej sytuacji.

Święto Wojsk Lądowych
Źródło zdjęć: © PAP

12.09.2005 | aktual.: 12.09.2005 19:13

Wojska Lądowe mogą mieć satysfakcję - po latach trudnych, po latach budżetów agonii, przetrwania, niedostatku, ostatnie lata były tłuste - podkreślił Szmajdziński.

Wyjaśnił, że "można było wycofać przestarzałe uzbrojenie i zacząć wprowadzać taki sprzęt, takie wyposażenie indywidualne żołnierza, które przynosi więcej satysfakcji w szkoleniu i więcej bezpieczeństwa w misjach oraz podnosi poziom, jakość i zdolności naszych sił lądowych".

Minister nawiązał do polskiej obecności w Iraku. Polskie wojska lądowe realizują najtrudniejszą w powojennej historii misję - misję kontrowersyjną, ale czystą i szlachetną; misję potrzebną, dzięki której, w co wierzymy, świat stanie się bezpieczny - powiedział szef resortu obrony.

W warszawskiej Cytadeli - siedzibie Dowództwa Wojsk Lądowych, gdzie zorganizowano centralne obchody święta, minister odsłonił Pomnik Husarza Polskiego, autorstwa artysty rzeźbiarza Edmunda Majkowskiego.

Uroczystość poprzedziła msza w intencji żołnierzy i pracowników Wojsk Lądowych, której przewodniczył biskup polowy WP Tadeusz Płoski. Po mszy złożono kwiaty i zapalono znicze przed tablicą pamiątkową z nazwiskami żołnierzy sił lądowych poległych w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.

Święto Wojsk Lądowych obchodzone jest 12 września, w rocznicę zwycięstwa wojsk polskich pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem w 1683 r.

Wojska Lądowe stanowią trzon polskich sił zbrojnych. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie obrony kraju przed ewentualnym atakiem lądowo-powietrznym. W czasie pokoju Wojska Lądowe utrzymują jednostki, które po krótkim okresie przygotowania mogą uczestniczyć w misjach pokojowych, brać udział w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i katastrof oraz w udzielaniu pomocy humanitarnej.

Składają się z następujących rodzajów wojsk: zmechanizowanych i pancernych, aeromobilnych, rakietowych i artylerii, obrony przeciwlotniczej, inżynieryjnych, chemicznych oraz łączności i informatyki. Ponadto w składzie wojsk lądowych znajdują się oddziały i pododdziały rozpoznania i walki radioelektronicznej, działań psychologicznych, specjalnych i logistyki. Dowódcą Wojsk Lądowych jest gen. broni Edward Pietrzyk.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)