Trwa ładowanie...

Święto Niepodległości. Duda: Polska jest przygotowania do odparcia działań Łukaszenki

W Polsce w czwartek odbyły się wydarzenia związane z obchodami 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wieczorem Andrzej Duda wygłosił orędzie, w którym nawiązał do kryzysu na granicy. - Zapewniam, że Polska jest przygotowana do odparcia tej akcji służb reżimu Łukaszenki. Nasza Straż Graniczna, Wojsko Polskie, Policja i inne służby są w stanie najwyższej gotowości - zapewnił prezydent.

Święto Niepodległości. Duda: Polska jest przygotowania do odparcia działań Łukaszenki Święto Niepodległości. Duda: Polska jest przygotowania do odparcia działań Łukaszenki Źródło: Agencja Gazeta, fot: Kuba Atys
d23qsno
d23qsno

- Dzisiaj lepiej niż kiedykolwiek widzimy odwagę, męstwo i patriotyzm wszystkich pełniących służbę na naszej granicy. W ostatnich dniach nasz kraj stał się celem ataku hybrydowego, sterowanego przez KGB Aleksandra Łukaszenki. Migranci z Bliskiego Wschodu są brutalnie wykorzystywani przez dyktaturę, aby zdestabilizować sytuację w Polsce i w Unii Europejskiej - mówił prezydent.

Jak tłumaczył, "jest to wynik konsekwentnej i zaplanowanej polityki reżimu Łukaszenki który nie cofnął się przed sfałszowaniem wyborów prezydenckich, przed represjami, strzelaniem do swoich rodaków i uwięzieniem tysięcy przedstawicieli opozycji, przed jawnym łamaniem praw człowieka".

- Nasza Straż Graniczna, żołnierze i policjanci bronią dziś terytorium Rzeczypospolitej, wschodniej granicy Unii Europejskiej i NATO. Jestem im wdzięczny za profesjonalizm i determinację. Dlatego dzisiaj, w tym symbolicznym dniu, byłem na granicy z Białorusią, by osobiście w imieniu swoim i milionów Polaków podziękować im za poświęcenie i ofiarną służbę - wyjaśnił Duda.

Mur na granicy konieczny? "Sytuacja pokazała to jednoznacznie"

Prezydent także zaapelował do mediów. - Państwa słowa i działania mają olbrzymi wpływ nie tylko na to, co dzieje się na granicy, ale także na to, czy państwo polskie i społeczeństwo wyjdą z tej sytuacji silniejsze, czy też pozwolimy, by to inni rozstrzygali o naszych sprawach - przekazała głowa państwa.

d23qsno

Jak dodał, Polska "nie może zgodzić się na nielegalne przekraczanie granicy". - Dziesiątki, a może nawet setki tysięcy ludzi oszukanych przez Łukaszenkę szturmowałyby polską granicę. Oznaczałoby to jeszcze więcej ludzkich nieszczęść i tragedii - podkreślił prezydent.

- Sytuacja na granicy z Białorusią jednoznacznie pokazała, że konieczna jest budowa trwałej zapory, by lepiej zapobiegać tego rodzaju agresji. Dlatego podpisałem ustawę o budowie takich zabezpieczeń. Dziś nikt odpowiedzialny nie może też wątpić, że decyzja o przyspieszeniu modernizacji polskiej armii i służb mundurowych była słuszna - przekazał Duda.

Na koniec prezydent zaapelował o "szacunek dla polskiego munduru". - Niech żyje Polska! - dodał.

Święto Niepodległości. Uroczystości w całym kraju

W czwartek w całym kraju odbywały się uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Centralne obchody odbyły się w południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

d23qsno

- Śmiało można powiedzieć, że tamci zwycięzcy, którzy nie tylko odzyskali dla nas wszystkich Rzeczpospolitą, ale którzy także potrafili ją w trudnych momentach obronić, do dziś są wzorcem dla wszystkich polskich żołnierzy, dla polskich funkcjonariuszy i nie waham się powiedzieć: dla wszystkich Polaków - mówił Andrzej Duda w centrum stolicy.

Z kolei wicepremier Jarosław Kaczyński wziął udział w obchodach na Wawelu. Warto w tym szczególnym dniu zastanowić się, skąd przyszła niepodległość. Przyszła dzięki zaangażowaniu różnych ludzi, ale mieliśmy również do czynienia z pewnego rodzaju procesami. Musimy pamiętać o tym szczególnie teraz, gdy na wschodniej granicy trwa wojna hybrydowa - podkreślał prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz też: Ochroniarze Bąkiewicza przerwali wywiad. Wypchnęli dziennikarza Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d23qsno
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23qsno
Więcej tematów